Gmina sprzedaje działki

XVII Dożynki Powiatu Krakowskiego


23 sierpnia 2015r. w Krzeszowicach odbyły się już XVII Dożynki Powiatu Krakowskiego, które rozpoczęły się Mszą świętą w Kościele parafialnym p. w. św. Marcina. Organizatorami było Starostwo Powiatowe w Krakowie, Urząd Gminy Krzeszowice oraz Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. Gospodarzami dożynek byli starosta krakowski Józef Krzyworzeka oraz burmistrz miasta i gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk, którzy przywitali wszystkich gości. Starostowie dożynek Zofia i Zygmunt Wójcikowie (rolnicy z Nowej Wsi) przekazali im dożynkowy chleb. Zespół „Bolencinianie” rozpoczął obrzęd dożynkowy, prezentując zgromadzonej publiczności dawne zwyczaje związane z pracą na polu podczas żniw. Następnym punktem uroczystości było wręczenie przez gospodarzy dożynek wyróżnień dla rolników z podkrakowskich gmin. Naszą gminę reprezentował ubiegłoroczny Lider Produkcji Warzyw z sołectwa Żydów pan Józef Mazurek wraz z małżonką.
Jako gmina z powiatu krakowskiego otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w konkursach na Tradycyjny Wieniec Dożynkowy oraz Najciekawsze Stoisko Regionalne. Naszą gminę Igołomia-Wawrzeńczyce reprezentowała Gminna Rada KGW. W wykonanie tradycyjnego wieńca, ściśle trzymając się wytycznych regulaminu konkursowego zaangażowali się: Jolanta Chmiela, Zuzanna Stawinoga, Wiesława Caboń, Daniel Kübler, Lidia Szopa. Trud się opłacił, gdyż nasz wieniec spośród 11 zgłoszonych do konkursu został najwyżej oceniony i uzyskał pierwszą nagrodę. Technika wykonania i kompozycja wieńca była zgodna z tradycją. Wykorzystano kłosy zbóż, ziarna, zioła, warzywa, owoce, żywe kwiaty łąkowe i ogródkowe. Jury zachwycone było inwencją twórczą oraz walorami estetycznymi kompozycji wieńca. W przygotowanie stoiska regionalnego zaangażowane były koła gospodyń wiejskich z gminy Igołomi-Wawrzeńczyce. Panie przygotowały tradycyjne potrawy z warzyw i owoców m.in. żur żniwiarza z krupami, pierogi pieczone igołomskie, smalec z suszonymi śliwkami i jabłkami, ogórki kiszone z liściem winogrona, cukinia na półsłodko, konfitura z dyni, sernik oraz ciasta drożdżowe. Stoisko naszych pań cieszyło się dużym uznaniem wśród licznie odwiedzających gości. Mimo, że ostatecznie stoisko nie zdobyło od Jury nagrody to panie satysfakcjonowały liczne pochwały od odwiedzających.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Wójta Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce Józefa Rysaka oraz przedstawicielek kół gospodyń wiejskich.


Powrót
Odwiedziło nas już: + Online: +