Gmina sprzedaje działki

Gmina parnerska


Dlaczego Gmina włoska ?

W miesiącu czerwcu 2002r. w Regionie Veneto we Włoszech w mieście Rovigo została przeprowadzona prezentacja kilkunastu miast/gmin polskich. W tym gmina Igołomia-Wawrzeńczyce. Po prezentacji gminy włoskie miały 15 dni aby podjąć decyzję do ewentualnej współpracy z prezentowanymi gminami (prezentacja pochodziła z kilku krajów europejskich takich jak: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Hiszpania, Grecja, Portugalia, Wielka Brytania).
Naszą gminę wybrała gmina włoska LUSIA. W późniejszej rozmowie burmistrz tej gminy Mr Sergio Vignaga powiedział "wybraliśmy Was bo jesteście podobną gminą, specjalizujecie się również w uprawach warzyw, my robimy to samo, ponadto chcemy poznać kraj Papieża".
Prezentacja była przeprowadzona w Urzędzie Miasta Rovigo - organizatorem było Konsorcjum ds. Rozwoju Ekonomicznego i Socjalnego Polesine, które przedstawiło projekt dotyczący bliźniaczenia miast/gmin europejskich "Town-twinning projects" w Brukseli. Otrzymało pomoc finansową na dofinansowanie przedsięwzięcia jakim była międzynarodowa konferencja w dniach 15-16 listopada 2002r. Organizator zaprosił na konferencję - po dwie osoby z poszczególnych gmin europejskich. Tematem "wiodącym" podczas spotkania/konferencji było "ochrona środowiska naturalnego w procesie powiększania się Unii Europejskiej".

Ze strony naszej gminy udział w konferencji i rozmowach z partnerską gminą udział wzięli:

Wójt Gminy: Ryszard Kaczmarczyk
Zastępca Wójta: Józef Rysak

Konferencja odbyła się w monastyrze San Bartolmeo w Rovigo tj. muzeum archeologicznym.

W dniu 16 listopada 2002r. w Urzędzie Gminy Lusia doszło do pierwszego oficjalnego spotkania samorządów obu gmin partnerskich. W tym dniu został podpisany protokół partnerstwa pomiędzy polską gminą Igołomia-Wawrzeńczyce i włoską gminą Lusia. Współpraca przebiegać ma na płaszczyznach:
- realizacji wspólnych interesów rozumianych przez deklarację Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce i Gminy Lusia jako Gmin Bliźniaczych
- rozwój kulturalny i naukowy , promocja tradycji i kultury obu krajów, poprzez współpracę pomiędzy stowarzyszeniami i instytucjami kulturalnymi a także poprzez wymianę uczniów i nauczycieli
- współpracę w dziedzinie rozwoju ochrony środowiska
- wymianę informacji w doświadczeń w dziedzinie administracji publicznej

Protokół partnerstwa podpisali:
Sergio Vignaga - Burmistrz gminy Lusia
Ryszard Kaczmarczyk - Wójt Gminy Igołomia - Wawrzeńczyce


Charakterystyka Gminy Lusia

Gmina Lusia leży w północnych Włoszech w regionie Veneto (80 km od Wenecji) w prowincji (powiat) Rovigo nad rzeką Adige.

- powierzchnia gminy: 1 800 ha
- ludność: 3 500 mieszkańców
- ilość gospodarstw: 1000
- średnia powierzchnia gospodarstwa: 1,00 - 1,50 ha

Gmina typowo rolnicza, specjalizująca się w uprawach warzyw i ziół .
Przy pracach zatrudniani są cudzoziemcy w tym również Polacy. Średni zarobek miesięczny ok. 900 Euro . Warzywa produkowane są w gruncie i pod osłonami foliowymi. Gatunki uprawianych warzyw i ziół: kalafiory, kapusty: biała, czerwona, włoska, koper włoski, czosnek, arbuzy, szparagi, bazylia, buraki ćwikłowe, karczochy, seler, cebula, fasola szparagowa, bób, bakłażan, melon, rozmaryn, pomidor, pory, rzodkiew, endywia, fasola na suche nasiona, rukola.
Ponadto prowadzona jest produkcja owoców: truskawki, gruszki, jabłka.

W Urzędzie Gminy Lusia pracuje 14 osób. Do zadań gminy należy:
- prowadzenie szkół podstawowych
- opieka społeczna
- sprawy z zakresu geodezji i architektury
- gospodarka odpadami
- infrastruktura gminy

Dokładny adres gminy Partnerkiej:

Comune di Lusia
P.zza Giovanni XXIII
45020 Lusia/Tovigo
telefon : +39 0425607026
fax : +39 0425607161

e-mail: lusiacomunication@libero.it

SINDACO (burmistrz) Mr SERGIO VIGNAGA

Wizyta delegacji z Gminy Lusia w Gminie Igołomia-Wawrzeńczyce w dniach 5 - 8 września 2003r.

W związku z organizacją V Dożynek Powiatu Krakowskiego w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce zaproszona została delegacja z gminy partnerskiej Lusia. W dniach od 5.09 do 8.09.2003r. gościła u nas delegacja w osobach:
Mr. Sergio Vignaga - burmistrz
Mr. Luciano Pizzo
Mr. Antonio Simone Seno
Mr. Silvio Soffritti

Po oficjalnym przyjęciu i spotkaniu z Radą Gminy, pracownikami Urzędu Gminy i osobami zaproszonymi w Pałacu Polskiej Akademii Nauk w Igołomi odbyła się uroczysta kolacja i spotkanie towarzyskie. W drugim dniu wizyty goście z Włoch zwiedzali Kraków i Wieliczkę. W dniu 7 września 2003r. wzięli udział w całodniowej imprezie V Powiatowych Dożynek Powiatu Krakowskiego na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim.
W ostatnim dniu goście złożyli wizytę w Urzędzie Gminy, odwiedzili przodujące gospodarstwa ogrodnicze: Pana Zbigniewa Żmudy w Złotnikach i Henryka Szeli w Tropiszowie, zwiedzali kościół parafialny w Igołomi. W godzinach południowych odbyło się wspólne spotkanie towarzyskie na przystani w Niepołomicach, którego sponsorem była Firma "LECH" Państwa Bętkowskich z Wawrzeńczyc.

Po pobycie u nas goście z Włoch wrócili zadowoleni czego dowodem jest skierowany do Wójta Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce list z datą 30.09.2003r.
"Szanowny Panie Wójcie, w tych kilku linijkach chcemy podziękować Panu oraz Pana współpracownikom za oszałamiające przyjęcie i miły pobyt, który nam przygotowaliście.
Jesteśmy pewni, że Lusia i Igołomia-Wawrzeńczyce będą miały obustronne korzyści ze współpracy, która się rozpoczyna. Życzymy sobie rozwoju współpracy z Wami i jesteśmy w trakcie przygotowania programu Waszej wizyty w Lusi w lipcu 2004r. oraz projektu wymiany kulturalnej uczniów szkół.
Myślimy także o wciągnięciu niektórych przedsiębiorców naszego regionu do oceny inicjatyw natury przemysłowo-handlowej z Wami. Jeśli podejmiecie odpowiednie poczynania w tym kierunku jesteśmy zainteresowani rozważeniem ich.
Dziękujemy raz jeszcze za wszystko i serdecznie pozdrawiamy" .

Burmistrz Lusi
Sergi Vignaga

W dniu 26.11.2003r. Rada Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce podjęła uchwałę 
w sprawie nawiązania partnerskiej współpracy pomiędzy gminami Igołomia-Wawrzeńczyce w Rzeczpospolitej Polskiej i Lusia w Republice Włoskiej w której zapisano:
"Wychodząc naprzeciw dążeniom do integracji z krajami Unii Europejskiej , Rada Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce wyrażą wolę nawiązania współpracy partnerskiej z gminą Lusia we Włoszech. Akceptuje się treść protokołu partnerskiego sporządzonego w Rovigo w dniu 16.XI. 2002r. podpisanego przez Burmistrza Gminy Lusia i Wójta Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce."
 
 

Odwiedziło nas już: + Online: +