Gmina sprzedaje działki

Gmina Igołomia - Wawrzeńczyce zagłębie warzyw i kwiatów

Gmina Igołomia Wawrzeńczyce słynie z bardzo urodzajnych gleb co sprzyja intensywnej produkcji warzyw, która prowadzona jest w cyklu całorocznym w gruncie i pod osłonami na powierzchni ponad 3 000 ha. Tutaj produkowane są wszystkie gatunki warzyw, ale najważniejsze z nich to: kalafior, kapusta biała i czerwona, kapusta pekińska, brokuły, por, papryka, ogórki, seler, kukurydza cukrowa.
Z naszej gminy warzywa trafiają na rynki krajowe i wiele rynków zagranicznych: czeski, słowacki, ukraiński, rosyjski, białoruski.

W ostatnich latach rozwinęła się również produkcja rozsad kwiatów do ozdabiania okien, balkonów i tarasów. Oferowane są w sprzedaży: bratki, petunie, surfinie, pelargonie, fuksje, werbeny, bacopy, lobelie, rudbekie, cynie, margaretki, kocanki i wiele innych.
Rolnicy w okresie jesiennym oferują do sprzedaży całą gamę chryzantem: wielkokwiatowe doniczkowe i na kwiat cięty, gałązkowe na kwiat cięty, drobnokwiatowe doniczkowe i miniaturowe doniczkowe.

Na rynku wzrasta zainteresowanie zakupem sadzonek ziół. Ich właściwości lecznicze znane są od wieków. Zainteresowanie coraz większe ziołami wynika głównie z powodu zalewu rynku preparatami chemicznymi, które do zdrowych nie należą. Obecnie mimo powszechnego stosowania leków farmakologicznych do łask wraca ziołolecznictwo.
Nasi ogrodnicy na bieżąco wychodzą zapotrzebowaniu stąd szeroka oferta sprzedaży w zasadzie wszystkich odmian ziół: mięta, bazylia, kolendra, hyzop, majeranek, melisa, lubczyk, szałwia, tymianek, estragon, rozmaryn, oregano i inne.

Każdego roku (od 2007) w pierwszą niedzielę września Urząd Gminy organizuje na terenie lotniska Aeroklubu w Pobiedniku Wielkim Małopolskie Święto Warzyw. Uroczystość ta jest świętem, swoistym hołdem i podziękowaniem rolnikom za ich pracę.
Na to święto każde sołectwo w terenu gminy prezentuje w koszach plony naszej ziemi, które jako dziękczynienie składane są przed ołtarzem a później przekazywane gościom.
Małopolskie Święto Warzyw i dobrą okazją do promowanie lokalnej produkcji warzyw (wystawy) i prezentacji firm z zakresu obsługi ogrodnictwa.

Wyróżnienia w plebiscycie EURO GMINA
Fundacja Gospodarcza Euro Partner w 2012 r. zorganizowała Plebiscyt EURO GMINA dla województwa małopolskiego, które ma na celu promowanie prężnie rozwijających się samorządów. 20 lipca 2012 r. statuetkę i certyfikat EURO GMINA w dziedzinie warzywnictwa otrzymała Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce.
Plebiscyt patronowali Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak i Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

Euro Gmina to prestiżowy konkurs na poziomie europejskim, którego celem jest wyróżnienie i promocja gmin odznaczających się największymi osiągnięciami. W plebiscycie "EURO GMINA" na lata 2008/2009 w dziedzinie warzywnictwa wyróżniona została gmina Igołomia-Wawrzeńczyce.
Wójt Gminy Józef Rysak w dniu 24.09.2009 r. odebrał tytuł "LIDER WARZYWNICTWA", co jest ukoronowaniem działalności samorządu, wyróżnieniem i docenieniem producentów warzyw.

Intensywna produkcja warzyw

Wystawy warzyw na Małopolskim Święcie Warzyw

Kosze w warzywami na Małopolskim Święcie Warzyw

Gminny konkurs na „Największe warzywa”

Po raz pierwszy w dniu 6 września 2014 r. podczas VII Małopolskiego Święta Warzyw w Gminie Igołomia-Wawrzeńczyce rozstrzygnięto konkurs na „Największe warzywa”. Jak na pierwszy raz konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Producenci przywieŸli do Komisji Konkursowej wiele gatunków warzyw. Podstawowe kryteriami wyboru były: waga, długość, obwód.

Podajemy wagę największych warzyw:

- papryka czerwona 0,62 kg
- pomidor 1,10 kg , 47 cm (obwód)
- ogórek 1,10 kg
- bakłażan 1,35 kg
- kabaczek 5,75 kg, 59 cm (długość)
- kapusta biała 8,36 kg
- kalarepa 3,30 kg
- rzodkiew biała 2,70 kg
- patison 1,50 kg
- cukinia 4,93 kg, 67 cm (długość)
- por 0,99 kg
- seler 2,15 kg
- cebula 0,38 kg
- marchew 0,60 kg
- ziemniak 0,77 kg
- czosnek 0,14 kg
- fasola 88 cm (długość)
- burak ćwikłowy 2,32 kg
- dynia 153 kg

Zwycięzcy otrzymali od Wójta Gminy Józefa Rysaka okolicznościowe dyplomy i nagrody.

Produkcja kwiatów i ziół

Produkcja chryzantem doniczkowych i na kwiat cięty


Powrót

Odwiedziło nas już: + Online: +