Gmina sprzedaje działki

Długo oczekiwana wizyta przedstawicieli instytucji partnerskich z Chorwacji.


Projekt Comenius Regio "Ja też potrafię być przedsiębiorczy" trwa już drugi rok ale dopiero teraz nasi partnerzy z województwa Karlovac odwiedzili Gminę Igołomia-Wawrzeńczyce. W grupie gości znaleźli się przedstawiciele wszystkich instytucji partnerskich: koordynatorzy projektu z ramienia Urzędu Miast Karlovac, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkól w Karlovac, Ogulinie i Slunj, pracownicy Stowarzyszenia ZUK, w sumie 19 osób. Wizyta rozpoczęła się oficjalną konferencją zorganizowaną w Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach, podczas której goście mieli okazję zobaczyć między innymi efekt pracy w projekcie uczniów z Gimnazjum w Wawrzeńczycach. Gimnazjaliści przygotowali prezentacje swoich pomysłów na biznes i jeszcze raz przedstawili stanowiska reklamujące ich firmy. Na konferencję w Wawrzeńczycach przybył także specjalny gość - konsul Chorwacji w Krakowie, pan Paweł Włodarczyk. W tym dniu zaplanowano również wizytę w Klasztorze w Hebdowie, a po południu grupa odwiedziła państwo Rożdżyńskich, którzy krótko przedstawili profil swojego gospodarstwa, opowiedzieli o sposobach uprawy chryzantem oraz warzyw. Jak to zwykle bywa z polską gościnnością, goście nie odeszli z pustymi rękami, gospodyni obdarowała ich ręcznie malowanymi dyniami, które bardzo się im podobały. Jeżeli dodamy, że panie z CKiP przygotowały także ręcznie malowane dynie jako prezent dla każdego uczestnika grupy, a na obiad podano rozgrzewającą zupę dyniową, można powiedzieć, że pierwszy dzień upłynął pod hasłem dyni. Na zakończenie jeszcze wizyta w firmie Net-Profit, po której osobiście oprowadził nas jej prezes pan Stanisław Giza.
Ponieważ dla większości uczestników wizyty była to pierwsza wizyta w Krakowie, postanowiliśmy w tak krótkim czasie pokazać im najważniejsze miejsca w Małopolsce. W sobotę delegacja z Chorwacji zwiedziła więc Kopalnię Soli w Wieliczce, Wawel, Stare Miasto i Podziemia Rynku, a ten pracowity dzień zakończył się uroczystą kolacją na barce Batory na Wiśle u stóp wawelskiego wzgórza.
W niedzielę goście udali się do Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach oraz do Muzeum Auschitz-Birkenau. Bardzo chcieliśmy pokazać naszym partnerom miejsca ważne w historii Polski, udało się, a goście byli pod ogromnym wrażeniem.
W drugim roku projektu oba regiony partnerskie nadal będą kontynuować działania mające na celu rozwijanie idei przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.
W Gimnazjum w Wawrzeńczycach będzie się to odbywać poprzez realizowanie zajęć z przedsiębiorczości w szkolnym programie nauczania.
Renata Pomykalska


Powrót
Odwiedziło nas już: + Online: +