Gmina sprzedaje działki

I Małopolski Kongres Kobiet - Przedsmak Święta Kobiet


1 marca 2014r. w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbył się I Małopolski Kongres Kobiet pod hasłem: "Poznajmy się! Zintegrujmy! Poczujmy naszą siłę!". Inicjatorem całego wydarzenia było Stowarzyszenie "Most Kobiet", któremu zależało, aby na pierwszym tego typu Kongresie zgromadzić jak największą ilość kobiet z całej Małopolski. Na Sali można było zauważyć kobiety w strojach ludowych, profesorki, policjantki, studentki, parlamentarzystki, urzędniczki, artystki oraz gospodynie domowe.
Honorowy patronat nad I Małopolskim Kongresem Kobiet objęła Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP. Uroczystość otworzyła Pani Małgorzata Jantos, radna miasta Krakowa oraz wiceprezes stowarzyszenia "Most Kobiet", która przywitała wszystkich gości i przedstawiła organizatorki przedsięwzięcia. Na spotkaniu miała być obecna Pani Dorota Warakomska, prezes Kongresu Kobiet, niestety z powodu choroby nie dotarła. Jednak dzisiejsza technika pozwala na duże udogodnienia, za pomocą Skype'a pani Dorota Warakomska wygłosiła swoją mowę, podkreślając rolę feminizmu w historii Polski i świata. Następnym punktem programu był krótki film (prezentacja Stowarzyszenia Kongres Kobiet) pokazujący działalność, postulaty, osiągnięcia oraz plany Kongresu Kobiet. Główny panel dyskusyjny "Małopolanek portret własny" rozpoczęła Pani prof. Maria Flis (Instytut Socjologii UJ) od krótkiego wykładu wprowadzającego. Do dyskusji zostały zaproszone panie działające w różnych dziedzinach życia: Małgorzata Chechlińska (prezeska Grupy TRIP), Małgorzata Chrapek (wójt Gminy Wieprz), Małgorzata Jantos (wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa), Zofia Oszacka (wójt Gminy Lanckoron), prof. Agnieszka Zalewska (naukowiec w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie), Dorota Segda (aktorka). Ku zaskoczeniu wszystkich pań w czasie dyskusji z rykiem syren na salę wtargnęło dwóch mężczyzn: dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek oraz dyrektor Biblioteki Piosenki Polskiej Waldemar Domański. Przerywali dyskusję, rozwinęli transparent z fragmentem znanej piosenki Wojciecha Młynarskiego "Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę!". Dodatkowo Adolf Weltschek zaapelował już całkiem na poważnie o to, aby następny kongres odbył się bez podziałów i mogli w nim wziąć udział również mężczyźni. W odpowiedzi usłyszał zapewnienie, że jest to kongres dla wszystkich, a kobiety są otwarte na współpracę z mężczyznami, ale chcą być traktowane poważnie. Panel dyskusyjny zakończyły stwierdzenia, że: kobiety nie powinny bać się realizować, są dobrymi gospodarzami, działaczkami, są silne i wyzwolone, są otwarte i ciekawe świata, pełne poczucia humoru. W godzinach popołudniowych odbywały się różne panele tematycznie związane z kobietami. Przed panelem dyskusyjnym "Poza miastem - w centrum życia" wystąpiły panie z zespołu Alebabki z Igołomi, prezentując wysoki poziom artystyczny. Repertuar, który wybrał panie bardzo przypadł do gustu zebranym gościom, którzy nagrodzili Alebabki gromkimi brawam i prosili o bis. Występ artystyczny zespołu był swoistym wprowadzeniem do dyskusji, co daje siłę, inspirację i co napędza aktywne kobiety do działania w swoich środowiskach lokalnych. Dokonano także oceny jak jakość życia na wsi zależy od aktywności lokalnej mieszkańców.
W kuluarach Małopolskiego Kongresu Kobiet od godzin porannych do popołudnia dobywały się Targi Produktów Lokalnych, gdzie można było degustować oraz zakupić lokalne smakołyki lub wyroby rękodzielników. Gminę Igołomia-Wawrzeńczyce promowały Panie z KGW Igołomia częstując gości pieczonymi pierogami z kapustą (nagrodzone nagrodą grand prix w 2009r. na Festiwalu Smaku na Placu Wolnica w Krakowie) oraz innymi lokalnymi przysmakami. Panie rozdawały także kalendarze z 11 KGW z naszej gminy oraz foldery promocyjne. Należy podkreślić, że na I Małopolski Kongres Kobiet pojechały także przedstawicielki KGW: Złotniki, Stręgoborzyce, Odwiśle, Koźlica, Zofipole (łącznie 30 pań). Jest to plus i duma, że znajdują się osoby, które chcą promować naszą gminę, okolicę. Wszystkim Paniom dziękujemy za obecność.Powrót
Odwiedziło nas już: + Online: +