Gmina sprzedaje działki

DELEGACJA TURECKA W NASZEJ GMINIE


W dniach 21 - 25 marca 2013 nasza gmina gościła 8-osobową delegację z Turcji. Przedstawicie tureckiego regionu Isparta przyjechali do Wawrzeńczyc w ramach programu Comenius Regio, z którego gmina pozyskała 170.000 zł na realizację projektu pt. "Living values in education". Celem wizyty była wymiana doświadczeń dotyczących edukacji przedszkolnej w obu partnerskich krajach, poznanie schematu organizacyjnego kraju partnera oraz przedstawienie schematu organizacyjnego systemu oświaty w gminie.

Od sierpnia 2012 roku realizowany jest w ramach programu Comenius Regio, projekt "Living Values in Education" - Wartości życiowe w edukacji. Głównym tematem projektu są 4 ważne wartości w edukacji dzieci, czyli: SPRAWIEDLIWOŚĆ, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, BEZPIECZEŃSTWO, DEMOKRACJA. Dzieci przedszkolne oraz podopieczni CKiP w tych obszarach realizują zajęcia w celu zgłębienia i poznania tych ważnych wartości w życiu współczesnego człowieka. Wypracowano już konkretne rezultaty, które przedstawiono na wizycie roboczej w naszym kraju. Podczas spotkania nastąpiła wymiana wypracowanych produktów oraz przedyskutowanie problemów w wdrażaniu projektu oraz zaplanowano kolejne działania. Projekty edukacyjne zwiększają innowacyjność i kreatywność nauczycieli co przekłada się na lepszą edukację naszych dzieci. Dzięki temu projektowi będziemy wiedzieć więcej o edukacji w tureckim regionie Isparta, a nasi partnerzy poznają nas i Polskę. Całość sfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej, w ramach wspomnianego programu "Comenius Regio".

21 marca delegacja gościła w progach przedszkola w Wawrzeńczycach. Z tej okazji nauczycielki wraz z dziećmi przygotowały powitanie wiosny. Były wiosenne kotyliony, tańce ludowe, wiosenne piosenki, pląsy oraz zajęcia plastyczno-techniczne - gdzie wykonano Marzannę, a na koniec wspólny poczęstunek. Dzięki tej wizycie dzieci miały możliwość zapoznać się z kulturą i tradycją innych narodów, a także pochwalić się swoimi umiejętnościami. Gościom bardzo podobało się przedszkole, a przede wszystkim otwartość i radość wychowanków, dzieci chętnie nawiązywały kontakt i chwaliły się swoimi talentami, a także znajomością j. angielskiego. Następnie goście spotkali się z Radą Pedagogiczną Przedszkola. Podczas tego spotkania zostały przedstawione prezentacje przygotowane przez delegacje z poszczególnych państw, dzięki temu można było poznać specyfikę pracy w ich przedszkolach oraz wymienić doświadczenia na temat zasad funkcjonowania placówek oświatowych w partnerskich miejscowościach. W godzinach popołudniowych delegacja zwiedzała pałac i zespół parkowy w Igołomi oraz spotkała się z pracownikami Centrum Kultury i Promocji. Goście z Turcji uczestniczyli także w zajęciach prowadzonych przez instruktorów dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy, które miały miejsce w tym dniu.

W trzecim dniu wizyty delegacja spotkała się z dyrektorami szkół i przedszkoli, z kierownikami jednostek podległych gminie i Wójtem Gminy. Kolejny punkt programu dotyczył systemu oświaty na terenie gminy. Goście zaproszeni zostali do Gminnego Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach oraz w Igołomi. W Wawrzeńczycach uczniowie i młodzież zaprezentowali krótki program artystyczny przybliżający szkołę podstawową i gimnazjum oraz swoich patronów (św. Jadwigę oraz Tadeusza Kościuszkę). Za te piękne prezentacje szkół, uczniowie otrzymali od gości gromkie brawa. Na koniec spotkania wykonane zostało wspólne zdjęcie z uczniami. Także Gminne Centrum Edukacji w Igołomi zostawiło u gości miłe wrażenia. Szczególnie zazdrościły nauczycielki z Turcji tak ładnego i bogato wyposażonego przedszkola jakie jest w Igołomi. Na sali gimnastycznej goście włączyli się także w grę z uczniami. W godzinach popołudniowych goście zapoznali się z produkcją ogrodniczą naszego terenu. Odwiedzili gospodarstwo rolne Pana Stefana Boligłowy oraz Stanisława Wilkosza w Tropiszowie. Zapoznali się ze specyfiką i różnorodnością upraw na naszym terenie. Przy tej zimowej aurze największe emocji u gości wzbudziły kwitnące sadzonki kwiatów. Na zakończenie dnia goście zobaczyli jak wygląda konfekcjonowanie i dystrybucja warzyw w firmie Net Profit, która od miesiąca działalność swoją prowadzi w nowym obiekcie, który wybudowali w Tropiszowie. Wśród warzyw, które widzieli w tej hurtowni, najdziwniejszym dla nich była pietruszka, której w Turcji nie znają (w tym rejonie). Myśleli na początku, że to biała marchewka ale po degustacji uznali ją za smaczne warzywo nawet na surowo.

W czwartym dniu pobytu nasi goście, mimo bardzo dużego mrozu, zwiedzali Kraków, a po południu kopalnię soli w Wieliczce. Zwiedzanie Krakowa w jednym jest praktycznie niemożliwe ale żeby cokolwiek zobaczyć zostały wynajęte pojazdy elektryczne, które dzięki ogrzewaniu okazały się bardzo trafnym sposobem na zwiedzanie Krakowa podczas takiej aury. Dzięki tej formie zwiedzania mogli zobaczyć stare miasto i Kazimierz w przeciągu dwóch godzin. Oglądając zabytki Krakowa byli nimi zauroczeni przy każdym robili sobie zdjęcia. Tylko nieliczne zabytki mogli zobaczyć od wewnątrz (z powodu braku czasu) ale największe wrażenie zrobiła na gościach Bazylika Mariacka. Ramazan, który już wielokrotnie podróżował po Europie, jeszcze tak pięknego kościoła nie widział, takimi słowami wyraził swoje emocje po wyjściu z kościoła. Przed wejściem do podziemi kopalni w Wieliczce goście posilili się polskimi tradycyjnymi potrawami. Zwiedzanie kopalni z przewodnikiem trwało 3 godziny, mimo że wyszli z kopalni zmęczeni to byli oczarowani widokami jakie mieli okazję zobaczyć. Zakupili sobie pamiątki solne i wrócili do hotelu, gdzie po krótkim odświeżeniu zostali zawiezieni na kolację do Restauracji "U Zalipianek". W tym lokalu o regionalnej tradycji smakowali potrawy o polskich korzeniach, takie jak: zupa pomidorowa czy placki ziemniaczane z gulaszem. Na deser była pyszna polska szarlotka, która z ciast próbowanych podczas pobytu przez naszych gości zrobiła największe wrażenie.

Następnego dnia rano nasi goście zostali odwiezieni na lotnisko w Balicach skąd polecieli do Warszawy. Stamtąd do Stambułu, a potem do Antaly. Spotkanie, które odbyło się w ramach projektu, pozwoliło lepiej poznać się wszystkim jego uczestnikom, zrozumieć, iż mimo różnic wiele nas łączy oraz zmotywowało całą społeczność przedszkola do nauki języków obcych. Wizyta przebiegała w bardzo miłej atmosferze i pozostawi wiele niezapomnianych wspomnień.


Powrót

Odwiedziło nas już: + Online: +