Gmina sprzedaje działki

"EKOLOGICZNE KOLONIE"W ubiegłym roku już po raz kolejny pod patronatem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającej przy Urzędzie Gminy w Wawrzeńczycach zorganizowano letni wyjazd kolonijny dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy. W roku 2013 była to tzw. "zielona szkoła", której głównym celem oprócz wypoczynku i rekreacji w czystym ekologicznie terenie miało być podniesienie wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska.
Wyjazd udało się zrealizować przy udziale pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Głównym adresatem oferty edukacyjnej kolonii byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów na terenie gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Z wyjazdu kolonijnego w dniach 2013.08.18 do 2013.08.27 w miejscowości Puck skorzystało 20 dzieci z terenu gminy. W kolonii wzięły udział dzieci i młodzież z rodzin ubogich, których rodziców nie stać na sfinansowanie tradycyjnych kolonii. Oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych wynikających z spędzenia czasu w czystym ekologicznie terenie (okolice Krakowa jak wiadomo do takich nie należą), uczestnicy nabyli i poszerzyli wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska.
"Eko-koloniści" odbyli liczne wycieczki m.in. do Gdyni, Gdańska, Władysławowa, Helu; pozwoliły one zapoznać uczestników z różnorodnym krajobrazem Nadmorskiego Parku Krajobrazowego a także z ginącymi gatunkami zwierząt i ptaków zamieszkujących te tereny.
W trakcie pobytu dzieci miały odpowiednie warunki do aktywnego wypoczynku i rekreacji poprzez piesze wycieczki po najbliższej okolicy, korzystanie z boisk ,,Orlik" i siłowni na powietrzu.
Na spotkaniu z oceanografem koloniści zapoznali się z prawie wszystkimi tajemnicami Bałtyku. Dowiedzieli się jak powstało nasze morze, dlaczego jest najmłodszym i najsłodszym morzem świata, oraz że w Bałtyku również żyją kraby i krewetki. Zajęcia uświadomiły, że plaża to nie tylko miejsce zabawy i wypoczynku ale i możliwość fascynujących obserwacji przyrodniczych.
Pobyt nad morzem był dla uczestników zarówno czasem odpoczynku, możliwością oddychania czystym powietrzem z morską bryzą, jak również czasem poznawania i zdobywania wiedzy przyrodniczej, czasem wielu zabaw integracyjnych, konkursów wiedzy o ekologii a także "pracy" na rzecz ochrony środowiska Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z zasadami segregacji odpadów - jakże ważnym obecnie tematem.
Efektem ekologicznym kolonii było zwiększenie wiedzy ekologicznej uczestników.
Dzieciaki wróciły z kolonii jak zawsze wypoczęte i szczęśliwe a dodatkowo "zaopatrzone" w solidną wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Zdobyte doświadczenia zapewne zaowocują wzrostem świadomości ekologicznej, ukształtują odpowiedzialne postawy i nawyki a przede wszystkim rozwiną poczucie współodpowiedzialności za środowisko przyrodnicze.


Powrót

Odwiedziło nas już: + Online: +