Gmina sprzedaje działki

Wilkowyjce 2014

W drugim tygodniu maja (8.05.2014r.) odbyła się trzecia edycja Festiwalu Piosenki Ranczerskiej "Wilkowyjce". Miejscem docelowym stała się miejscowość Sanniki, położona ponad 30 km na południowy-wschód od Płocka na Mazowszu. W małej wiejskiej miejscowości z wyjątkowymi tradycjami (tutaj przebywał i pracował nad Rondem C-dur Fryderyk Chopin, tutaj także znajduje się piękny zespół parkowo-pałacowy- miejsce spotkań z kultura), prężnie działa Gminny Ośrodek Kultury. Festiwal miał charakter konkursu, którego celem było informowanie o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich i podnoszenia wiedzy na temat rezultatów PROW. Na zaproszenie Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa do udziału w prezentowaniu gmin z terenu Małopolski należących do Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa oraz pozyskiwanych przez nich funduszach odpowiedziało z aprobatą Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach, a także wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce pan Józef Rysak.

Gminę Igołomia-Wawrzeńczyce należąca do LGD Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa reprezentowały następujące grupy:

*w kategorii rękodzieło artystyczne w modzie Panie: Magdalena Chmielek, Monika Kluch-pracownicy Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach, Zofia Sasnal - przedstawicielka KGW z Żydowa. Panie zaprezentowały dodatki uzupełniające każdy damski strój- torebki wykonane z filcu. Torebki te zachwyciły jury. Były w różnym kształcie i przeznaczone na różne okazje. Wśród tego rękodzieła można było zobaczyć "listonoszki", "aktówki", torebki okazjonalne czy tez torby podręczne na tradycyjne zakupy. Każda z pań indywidualnie pasjonuje się rękodziełem. Wspólny wyjazd na warsztaty szkoleniowe do Ustronia zainspirował je do podjęcia inicjatywy wykonania niepowtarzalnych torebek.

* w kategorii kulinaria- gotuję pro zdrowotnie sięgając po tradycje- KGW Wawrzeńczyce przygotowało - Kociołek warzywny. Jest to sztandarowe danie, którego przepis przekazywano w tej słynącej z uprawy warzyw gminie z pokolenia na pokolenie. Panie z KGW w Wawrzeńczycach idąc z postępem czasu unowocześniły procedurę i dodały innowacyjne składniki do potrawy. Kociołek warzywny już kolejny raz firmuje nasze gminne święto "Małopolskie Święto Warzyw". W przeglądzie potraw pn Kulinarna Wioska w Szczurowej uzyskał także uznanie specjalistów kuchni i pierwsze miejsce w kategorii danie główne. Pani Alicja Duda przygotowała poza konkursem tort przedstawiający logo gminy Igołomia-Wawrzeńczyce przybliżając charakter naszej gminy jej historię i tradycję nie tylko kulinarną.

* w kategorii piosenka ranczerska: KGW Zofipole oraz Zespół ALEBABKI z Igołomi. Obydwa zespoły zgodnie z wcześniej otrzymanym regulaminem opiewały gminę Igołomia-Wawrzeńczyce. W utworach znalazły się teksty przedstawiające liderów gminy w krzywym zwierciadle. Zwrócono uwagę na istotna rolę kobiet, które piastują w gminie wysokie stanowiska, za sprawa piosenki pokazano prace na roli, wartości płynące ze wstąpienia do Unii Europejskiej, działalności w LGD.

Przesłuchania konkursowe trwały dwa dni, a wszystkich konkursowiczów oceniało profesjonalne Jury, które składało się z aktorów serialu "Ranczo" (Piotr Pręgowski - Pietrek, Ewa Kuryło - dyrektorka szkoły, Anna Iberszer - Francesca, Marta Chodorowska - Klaudia córka wójta), z-cy dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Renata Zielińska, oraz dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Sannikach - Aleksandra Głowacka. Atmosfera była cudowna. Gwiazdy serialu chętnie rozmawiały z uczestnikami, pozowały do zdjęć opowiadając anegdoty z planu zdjęciowego. Wszystkie nasze grupy zostały ocenione bardzo wysoko: rękodzieło oraz kulinaria otrzymały 30 pkt. (max) ilość punktów, Zespół Alebabki 29 pkt., a KGW Zofipole pkt. 15. Liczymy na szybki werdykt komisji konkursowej i przejście do półfinałów.

Wspólny wyjazd tych grup był nie tylko promocją naszej Gminy regionu, oraz działalności LGD Korona Północnego Krakowa, ale okazał się wspaniałym czasem integracji i miło spędzonych chwil. Mimo długiej drogi uważamy, że stanowił dużą atrakcję i oderwanie się od codzienności, która w tym sezonie stanowi praca na roli.

Z pewnością festiwal ten prowadzi do odkrywania i promowania utalentowanych mieszkańców małych miejscowości wiejskich, których pasją jest muzyk, taniec, fotografia, rękodzieło czy też odnawianie i pielęgnowanie tradycji kulinarnych polskich regionów. Mamy nadzieję, że ta wspaniała przygoda jeszcze nie dobiegła końca. A jeśli półfinał nie jest dla wszystkich to przecież za rok będą "Wilkowyjce 2015".

Joanna Murek
Powrót

Odwiedziło nas już: + Online: +