Gmina
Charakterystyka
Gospodarka
Historia i zabytki
Ekologia
Podział administracyjny
Strategia Gminy
Mapa Gminy

Urząd Gminy

Rada Gminy
Urząd
GOPS
Herb, Flaga, Pieczęć
Gmina partnerska

Oświata

Szkoły
Biblioteki

Kultura i sport

Święto Warzyw
Centrum Kultury
i Promocji

Kluby sportowe
Aeroklub Krakowski
KGW
Koło łowieckie
Pasterze z Koźlicy
Orkiestra dęta
Imprezy lokalne

OSP

Wykaz jednostek

LOK

Liga Obrony Kraju

Powiatowo-Gminne Dożynki Gminy Liszki 2010
Tegoroczne dożynki w Gminie Liszki miały szczególny charakter, gdyż były to po raz pierwszy w historii Gminy - Dożynki Powiatowo- Gminne. Rok 2010 jest wyjątkowo trudny dla wszystkich pracujących na roli, dlatego w sposób szczególny wszyscy zgromadzeni na tej uroczystości pragnęli wyrazić wdzięczność za uzyskane plony. Mieszkańcy naszej gminy oraz innych miejscowości należących do Powiatu Krakowskiego zostali zaproszeni przez Gminę Liszki, wójta gminy Wacława Kula, Starostę Powiatu Krakowskiego oraz pozostałych organizatorów do uczestnictwa w Dożynkach Powiatowo - Gminnych odbywających się w Liszkach w dniu 29 sierpnia 2010 r. To nawiązujące do narodowych tradycji i obyczajów, największe w roku święto gospodarskie rolników, jest ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Obchodzone jest tradycyjnie po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż.
Program obchodów święta plonów był następujący:
godz. 13: 30 - Msza św. w kościele parafialnym w Liszkach
godz. 14:45 - Korowód dożynkowy na miejsce uroczystości (Gimnazjum im. Jana Kantego w Liszkach)
godz. 15:30 - Oficjalne otwarcie uroczystości dożynkowych
godz. 17:10 - Wręczenie nagród Najlepszym Rolnikom Powiatu Krakowskiego 2010
godz. 17:30 - Ogłoszenie wyników konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy
godz. 18:00 - Koncert Górniczej Orkiestry Dętej
godz. 19:30 - Charytatywna loteria fantowa - losowanie głównych nagród
godz. 20:30 - Koncert zespołu Pieczarki
O tym, że dożynki organizowane były w Liszkach informowały olbrzymie i barwne przydrożne kukły z bel prasowanej słomy. Sama uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji plonów odprawioną w kościele parafialnym im św. Mikołaja w Liszkach. Po bożym błogosławieństwie barwny orszak dożynkowy w asyście orkiestry dętej przemaszerował na plac przed gimnazjum w Liszkach. Tam wszystkich gości powitał gospodarz dożynek Wójt Gminy Liszki Wacław Kula mówiąc - Dożynki to rzecz szczególna, to nagroda za całoroczną prac. Mówił także o ciężkim dla rolników czasie powodzi, która dotknęła województwo małopolskie.
Najważniejszym punktem ceremoniału było przekazanie przez starostów tegorocznych dożynek chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów gospodarzowi dożynek. Przyjmuje od was te symboliczne dary przyrzekając, iż dołożę wszelkiej staranności, nie szczędząc czasu, aby sprostać oczekiwaniom mieszkańców Gminy Liszki. Zgodnie z tradycją, po poczęstowaniu chlebem wszystkich gości, na scenie zagościły delegacje sołectw, które przygotowały piękne i oryginalne wieńce dożynkowe. Wśród wystawionych wieńców nie zabrakło wieńca przygotowanego przez przedstawicielki naszej gminy. W tym roku zgodnie z wcześniejszymi decyzjami i ustaleniami, które zapadły na spotkaniu roboczym zorganizowanym dla przewodniczących KGW ten symbol zbiorów przygotowały panie ze Stowarzyszenia KGW Igołomia. Stanęły one do rywalizacji wieńca tradycyjnego. Wymogi stawiane przez komisję konkursową były bardzo wysokie. Należy jednak przyznać, że praca Pań nie poszła na marne zdobyły one trzecie miejsce w tej kategorii na 20 zaprezentowanych wieńców. Oprócz wieńca do oceny został przekazany produkt regionalny a więc pieczone pierogi igołomskie, które wzbudziły ogromne zaciekawienie jury.

Równocześnie z odbywającymi się dożynkami przedstawicielki KGW z Igołomi prezentowały swoje specjały kulinarne na VI Festiwalu Smaku odbywającym się na placu Wolnica w Krakowie. Na zaproszenie organizatora Pana Gołębiowskiego w tym roku laureatki finałów smaku małopolski mogły sprzedawać swój produkt. Do namiotu gminnego przybyło wiele sław zajmujących się kuchnią nie tylko polską. Uśmiech, czar osobisty, piękne stroje a przede wszystkim kubki smakowe przyciągały zarówno w deszczową sobotę jak i słoneczną niedzielę turystów odwiedzających gród Kraka i mieszkańców Krakowa. Takie spotkania to wspaniała okazja na promocję gminy, zawieranie nowych znajomości nie tylko w branży kulinarnej.

 
       

Ośrodki zdrowia

Igołomia
Wawrzeńczyce
Apteki

Policja

Informacje

GCI

Informacje
Instytucje i podmioty gospodarcze

Wykaz instytucji

Nasze inwestycje

Wodociąg
Stadion Wiarusy
Dom Ludowy
w Wawrzeńczycach
Chodniki
Leader +
Sale gimnastyczne
     Wawrzeńczyce
      Igołomia

Galeria zdjęć