Gmina
Charakterystyka
Gospodarka
Historia i zabytki
Ekologia
Podział administracyjny
Strategia Gminy
Mapa Gminy

Urząd Gminy

Rada Gminy
Urząd
GOPS
Herb, Flaga, Pieczęć
Gmina partnerska

Oświata

Szkoły
Biblioteki

Kultura i sport

Święto Warzyw
Centrum Kultury
i Promocji

Kluby sportowe
Aeroklub Krakowski
KGW
Koło łowieckie
Pasterze z Koźlicy
Orkiestra dęta
Imprezy lokalne

OSP

Wykaz jednostek

LOK

Liga Obrony Kraju

Podróż do przeszłości
"Szlakiem Jagiellońskim" 1410 - 2010
25 czerwca - 8 lipca


Organizacja Turystyczna „Szlak Jagielloński” chcąc ożywić historyczny trakt zorganizowała wzorem ubiegłego roku ekspedycję miłośników historii z miejscowości znajdujących się na Szlaku Jagiellońskim Kraków – Lublin – Wilno.
Na przełomie czerwca i lipca grupa turystów wyruszyła na drugą ekspedycję promocyjną trasą Kraków - Lublin - Wilno, upamiętniającą 600 rocznicę zwycięstwa grunwaldzkiego. Był to nasz pierwszy wyjazd ponieważ gmina Igołomia- Wawrzeńczyce przystąpiła w tym roku do Organizacji Turystycznej ,,Szlak Jagielloński”. Wśród osób, które reprezentowały naszą gminę była pani dyrektor CKiP Joanna Murek oraz pan Marcin Koceniak- nauczyciel historii w Gimnazjum w Igołomi, współdziałający w sekcji historycznej LOK, pasjonat historii. Zaproszeni zostali na nią do wspólnego zwiedzania, udziału w inscenizacjach itd. mieszkańcy miejsc położonych na szlaku. Spotkania odbywały się w punktach przystankowych na trasie: Lublin – Sandomierz – Nowy Korczyn – Koszyce – Wawrzeńczyce – Igołomia – Kraków – Podolany − Święty Krzyż – Lublin – Ostrów Lubelski – Parczew – Przewłoka - Piszczac – Wilno – Bielsk Podlaski – Mielnik – Międzyrzec Podlaski – Lublin. Szczegółowy program prezes organizacji pan Janusz Kopaczek zamieścił w dziale Podróże do przeszłości. Szlak Jagielloński to również miejsce dla organizacji międzynarodowych, które w jakiś szczególny sposób powiązane są z historią naszego narodu. Podróże grupy autokarowej na przełomie czerwca i lipca są okazją do wspólnego zwiedzania, udziału w inscenizacjach, dyskusjach itd. oraz szeroko pojętej promocji.
Tematem przewodnim tegorocznej podróży do przeszłości był związek „Szlaku Jagiellońskiego” z przygotowaniem, przeprowadzeniem i upamiętnieniem wojny Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego z Krzyżakami. Przykładowo w 1409 r. król Władysław Jagiełło wyruszył z Krakowa do Brześcia Litewskiego na tajną naradę z księciem Witoldem. Polecane imprezy to m.in.: prezentacja dziejów relikwii Krzyża Św. w Sandomierzu (25 czerwca), zwiedzanie „Śladami Unii Lubelskiej” (1 lipca) oraz inscenizacja fundacji kościoła brygidkowskiego – najstarszego pomnika grunwaldzkiego (2 lipca) w Lublinie, uroczyste przekroczenie dawnej granicy polsko-litewskiej w Przewłoce k. Parczewa (4 lipca).W przygotowaniach promocyjnych na terenie gminy były zaangażowane następujące osoby: organizator spotkania pani dyrektor CKiP Joanna Murek, pana dr Krzysztof Tunia, który gościł podróżnych w pałacu a także oprowadzał wycieczkę po kościele parafialnym w Igołomi, państwa Mazurowie- pracownicy PAN, KGW z Żydowa. Od godziny 16 do 21 goście mogli zobaczyć miejsca mające historyczny związek z Jagiellonami a mianowicie: Kościół Parafialny w Wawrzeńczycach, gdzie bajkowo wręcz historię przedstawił ksiądz Proboszcz Feliks Formans, Kościół Parafialny w Igołomi, obiekt pałacowy i znajdujące się tam muzeum archeologiczne z kompleksem parkowym w Igołomi. W pałacu gości powitał pan wójt Józef Rysak. Opowiedział zgromadzonych o wszystkich walorach naszej miejscowości zarówno tych historycznych jak również rolniczych. Na potrzeby spotkania został wykonany poster przez państwa Mazurów, który wzbudził niesamowite zainteresowanie przybyłych na to spotkanie pasjonatów historii. Pan dr Krzysztof Tunia mówił na temat śladów archeologicznych, odkrycia goscińca biegnącego przez tereny Igołomia- Wawrzeńczyce. Strudzeni turyści mieli możliwość posilenia się przy stole zabezpieczonym tradycyjnymi potrawami przygotowanymi przez KGW z Żydowa.
Joanna Murek


Ośrodki zdrowia

Igołomia
Wawrzeńczyce
Apteki

Policja

Informacje

GCI

Informacje
Instytucje i podmioty gospodarcze

Wykaz instytucji

Nasze inwestycje

Wodociąg
Stadion Wiarusy
Dom Ludowy
w Wawrzeńczycach
Chodniki
Leader +
Sale gimnastyczne
     Wawrzeńczyce
      Igołomia

Galeria zdjęć