Gmina
Charakterystyka
Gospodarka
Historia i zabytki
Ekologia
Podział administracyjny
Mapa Gminy

Urząd Gminy

Rada Gminy
Urząd
GOPS
Herb, Flaga, Pieczęć
Gmina partnerska

Oświata

Szkoły
Biblioteki

Kultura i sport

Kluby sportowe
Aeroklub Krakowski
KGW
Koło łowieckie
Pasterze z Koźlicy
Orkiestra dęta
Imprezy lokalne

OSP

Wykaz jednostek

Koła Gospodyń Wiejskich


Aktualnie na terenie gminy funkcjonuje 11 Kół Gospodyń Wiejskich w: Dobranowicach, Igołomi, Stręgoborzycach, Złotnikach, Tropiszowie, Koźlicy, Wawrzeńczycach, Odwiślu, Zofipolu, Rudnie Górnym i Żydowie. Kobiety zrzeszone w tej organizacji chętnie i z pełnym zaangażowaniem promują gminę na różnych imprezach regionalnych min. podczas Dożynek Powiatowych, Dni Powiatu Krakowskiego, na targach cepeliowskich, czy w trakcie wystawy AGRO - KRAK. Uczestniczą w kursach, biorą udział w konkursach promujących potrawy regionalne, zdobywając wyróżnienia i nagrody. Propagują zdrowy styl życia, zapraszają na pokazy i degustacje potraw, prezentując się na wszystkich imprezach kulturalnych na terenie naszej gminy. są organizatorkami życia kulturalnego w swoich sołectwach, współpracują z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, szkołami i młodzieżą w przygotowaniu lokalnych imprez, pikników czy festynów z okazji Dnia Dziecka, Dnia Babci i Dziadka, organizują Dni Seniora, Wigilię dla osób samotnych, dożynki lokalne. Miejscem prezentacji wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich są gminne dożynki. Kobiety wyplatają na tę okazję wieńce o różnej symbolice religijnej i współczesnej z zachowaniem tradycji naszego regionu, ponadto przygotowują promocję i degustację naszych regionalnych potraw w postaci wypieków, sałatek, bigosów, lecza, czy pierogów. Podtrzymują tradycję ludową tworząc zespoły śpiewacze i taneczne (krakowiak). Zabiegają o środki finansowe na wyposażenie swoich kuchni znajdujących się w remizach Ochotniczych Straży Pożarnych, dokonują zakupu regionalnych strojów krakowskich, aby godnie kultywować tradycje małopolskie.

 Koło Przewodnicząca Liczba członkiń
KGW – Dobranowice Maria Jagła 18
KGW – Igołomia Ewa Paluch 36
KGW – Koźlica Alina Paluch 17
KGW - Rudno Górne Edyta Rybak 20
KGW – Stręgoborzyce Anna Rokosz 15
KGW – Tropiszów Barbara Klamra 12
KGW – Wawarzeńczyce Alicja Duda 17
KGW – Złotniki Jolanta Kisiel 20
KGW – Żydów Anna Migas 30
KGW - Odwiśle Sabina Niemiec 16
KGW- Zofipole Bernardyna Trętko 24

KGW z Dobranowic – jest najstarszym kołem jakie funkcjonują na terenie Gminy jego dorobek to 40 –letnia tradycja. Przewodniczącą KGW jest Pani Maria Jagła, w kole działa 18 gospodyń. Koło to wielokrotnie prezentowało się na różnych imprezach organizowanych zarówno przez gminę, powiat czy województwo. Koło promuje Gminę na Dniach Powiatu Krakowskiego, Dożynkach Powiatowych, a także na Małopolskim Święcie Warzyw organizowanym przez Gminę Igołomia-Wawrzeńczyce. Koło prezentowało się również na IX Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego w dniu 26 maja 2007 r. na dziedzińcu Pałacu w Igołomi. Panie z koła przygotowały na ten dzień różne sałatki, którymi częstowały przybyłych gości. Koło z Dobranowic bierze udział w różnych konkursach, promujących potrawy regionalne. Koło brało udział w świecie telewizji –„Telewizja od kuchni” Koło wyspecjalizowało się głównie w sałatkach i surówkach, kapusta dobranowicka którymi zdobyło uznanie mieszkańców gminy, a także powiatu i województwa.
Specjalnością Koła są surówki i sałatki oraz kołacze


KGW z Igołomi – działa pod przewodnictwem Pani Ewy Paluch, zrzesza 36 gospodyń, które działają, już od wielu lat. Koło prezentuje się na Dniach Powiatu Krakowskiego, Dożynkach Powiatowych, a także wystawia swoje potrawy na Małopolskim Święcie Warzyw. W czasie IX Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, które trwały od 26-27 maja 2007 r. Koło prezentowało się w dniu 26 maja br.na dziedzińcu Pałacu w Igołomi.
Panie przygotowały pierogi pieczone z kapustą oraz sałatki, którymi częstowały odwiedzających Pałac. Główną potrawą regionalną w wykonaniu członkiń koła jest kapuśniak igołomski na żeberkach i pieczone pierogi z kapustą, a także fasolka po igołomsku które na Małopolskim Świecie Warzyw cieszą się dużym wzięciem i uznaniem. Panie maja jednakowe stroje, które własnoręcznie uszyły, w które dodają im wdzięku, a przy tym wyglądają bardzo ładnie i dostojnie.
Specjalnością Koła jest fasolka po igołomsku i pierogi pieczone z kapustą.


KGW z Koźlicy - to młode Koło pod przewodnictwem Pani Aliny Paluch, które zrzesza 17 gospodyń. Koło prezentowało się głównie na Małopolskim Święcie Warzyw w Pobiedniku Wielkim, gdzie wystawiało wypieki w postaci ciast drożdżowych i kruchych, serowców i makowców, a także swojski chleb. Stoisko cieszyło się dużym uznaniem wśród uczestników imprezy.
Specjalnością Koła są tradycyjne ciasta drożdżowe i chleb wiejski


KGW z Odwiśla - to również koło które ma krótki staż, działa od ponad roku .Przewodniczącą jest Pani Sabina Niemiec .Koło skupia 32 członkinie. Koło prężnie działa w swoim środowisku. Bardzo chętnie bierze udział w różnych prezentacjach. Po raz pierwszy Koło prezentowało się na zewnątrz Gminy w dniu 27 kwietnia 2008 r. w Racławicach na święcie „Wybór chłopa roku 2008”, gdzie zdobyło uznanie zarówno władz lokalnych jak i zaproszonych gości. Należy zaznaczyć, że gościem stoiska był Pan Marek Sawicki - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który w towarzystwie Wójta Gminy – Pana Józefa Rysaka odwiedził stoisko i był pełen podziwu za przygotowanie stoiska, a także prezentacje regionalnych potraw w postali zupy gulaszowej, swojskiego chleba, oraz tradycyjnych ciast.
Panie z Koła prezentowały się również w dniu 27 maja 2007 r. na IX Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego na dziedzińcu Pałacu w Igołomi. Panie przygotowały na ten dzień
dla odwiedzających barszczyk oraz chleb ze smalcem i różne ciasta. Koło prezentuje się również na Małopolskim Święcie Warzyw w Pobiedniku Wielkim, gdzie ich specjały cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających osób.
Specjalnością Koła jest gulasz odwiślecki, ogórki kiszone i chleb ze smalcem.


KGW z Rudna Górnego – to najmłodsze koło, które powstało na początku 2008 r., można powiedzieć, że koło jest na początku swojej kariery społecznej, którą będzie realizowało pod przewodnictwem Pani Edyty Rybak przy udziale 20 członkiń. Koło po raz pierwszy prezentowało się na II Małopolskim Święcie Warzyw w Pobiedniku Wielkim. Koło na przygotowanym przez siebie stoisku prezentowało wspaniałe tradycyjne ciasta. Piękny wystrój, prezentacja, a także degustacja przyciągały uczestników. Życzymy kołu wytrwałości dalszych sukcesów w tej dziedzinie.
Specjalnością Koła są różne ciasta.


KGW ze Stręgoborzyc – jego tradycja sięga odległych czasów. Koło pod przewodnictwem Pani Anny Rokosz skupia 15 gospodyń, które biorą czynny udział w życiu wsi Stręgoborzyce. Koło to w 2007 roku z inicjatywy Wójta Gminy było gospodarzem spotkania kobiet pod nazwą „I Gminne Forum Kobiet. Spotkanie to zostało zorganizowane w Domu Strażaka w Stręgoborzycach. Na spotkanie to zostały zaproszone Panie zrzeszone w KGW z terenu całej Gminy. Przy suto zastawionych stołach Panie miały możliwość wymienić swoje doświadczenia z zakresu swojej pracy społecznej, a także wzięły udział w pokazie przygotowanym przez Panią Joannę Grudnik z doradztwa MODR w Karniowicach dotyczącego „nakrywania i podawania do stołu”. Koło prezentuje się również na Małopolskim Święcie Warzyw w Pobiedniku Wielkim. Główną potrawą regionalną przygotowaną przez Koło była zalewajka, a także swojski chleb i różne ciasta. Należy zaznaczyć, ze Panie z Koła na prezentacjach ubrane są w stroje krakowskie, co dodaje uroku i podkreśla walor ludowy i regionalny województwa małopolskiego.
Specjalnością Koła są gołąbki i tradycyjne kołacze.


KGW z Tropiszowa - Koło działa od paru lat, pod przewodnictwem Pani Barbary Klamry , skupia 12 gospodyń. Panie z Koła biorą czynny udział w życiu wsi Tropiszów. Współpracują z OSP, a także ze Szkołą Podstawową w Tropiszowie. Bardzo chętnie biorą udział w różnych pokazach i prezentacjach. Prezentują się na Dniach Powiatu Krakowskiego, Dożynkach Powiatowych, a także dożynkach parafialnych oraz na Małopolskim Święcie Warzyw. Ich główną potrawą tradycyjną jest bigos po tropiszowsku, a także różne ciasta. Na II Małopolskim Święcie Warzyw Panie z koła prezentowały kalafiora przygotowanego i podawanego na różne sposoby, co cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Specjalnością koła jest bigos po tropiszowsku.


KGW z Wawrzeńczyc - to także młode Koło pod przewodnictwem Pani Alicji Duda, które skupia 17 członkiń. Koło bierze udział w prezentacji zarówno na terenie gminy jak i poza nią. W dniu 27 kwietnia 2008 r. koło brało udział w Święcie „Wybór chłopa roku 2008”w Racławicach. Podobnie jak KGW z Odwiśla Koło zdobyło uznanie za prezentację i wystawione potrawy do degustacji władz lokalnych jak i samego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Pana Marka Sawickiego, który w towarzystwie Wójta Gminy – Pana Józefa Rysaka byli gośćmi stoiska. Panie prezentowały leczo wawrzynieckie oraz chleb swojski i różne ciasta, które wśród uczestników wzbudzały uznanie. Koło z Wawrzeńczyc bardzo chętnie prezentuje się na Małopolskim Święcie Warzyw w Pobiedniku Wielkim. W tym roku oprócz lecza prezentowały tort w kształcie motyla.
Specjalnością Koła jest leczo i papryka faszerowana.


KGW ze Złotnik – to również koło, które działa już od dawna. Przewodniczącą koła jest Pani Jolanta Kisiel, koło ma 20 członkiń. Koło prezentuje się na różnych wystawach organizowanych przez powiat krakowski oraz gminę. Koło było gospodarzem „II Forum Kobiet”, które z inicjatywy Wójta Gminy – Pana Józefa Rysaka odbyło, się 8 marca 2008 r. w kawiarence w Złotnikach. Na zaproszenie Wójta Gminy na spotkanie przybyły przewodniczące KGW z terenu całej Gminy oraz inni zaproszenie goście. KGW przygotowało poczęstunek oraz pokaz szwedzkiego stołu na którym dominowały swojskie wyroby. KGW ze Złotnik prezentowało się także na IX Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego w dniu 26 maja na dziedzińcu Pałacu w Igołomi, gdzie wystawiało i częstowało przybyłych gości różnymi ciastami. Koło ze Złotnik słynie z wypieku wspaniałych ciast, które zdobyły uznanie na różnych prezentacjach, a także na pokazach na Małopolskim Święcie Warzyw, gdzie cieszyły się uznaniem mieszkańców naszej Gminy oraz innych uczestników imprezy.
Specjalnością Koła są ciasta i ciasteczka.


KGW z Zofipola – działa od lipca 2007 r. i również jest młodym kołem. Przewodniczacą koła jest Pani Bernardyna Trętko, która przewodniczy 25 gospodyniom. Koło prezentowało się na zewnatrz po raz pierwszy na X Dożynkach Powiatu Krakowskiego w Słomnikach w dniu 24 sierpnia 2008 r. gdzie zdobyło uznanie za przygotowanie stoiska oraz pokaz i degustację potraw regionalnych w postaci pasztecików i czerwonego barszczu, a także tradycyjnych kołaczy i chleba ze smalcem w kolorze zielonym. Brały udział w konkursie na tradycyjny wieniec dożynkowy na który przygotowały wieniec w postaci barki, a także w konkursie na potrawę regionalną. Panie z KGW integrują się również we własnym gronie. Organizując spotkania ostatkowe, grilowe. Należy zaznaczyć, że biorą udział w dożynkach parafialnych na które przygotowują tradycyjny wieniec. Koło prezentuje się również na Małopolskim Święcie Warzyw, gdzie paszteciki z barszczem cieszą się dużym wzięciem i uznaniem. Przy Kole działa chór po przewodnictwem Pani Zofii Wojtaszek, który przygotowuje tradycyjne pieśni dożynkowe i regionalne
Specjalnością koła jest barszcz czerwony z krokietami.


KGW z Żydowa - pod przewodnictwem Pani Anny Migas to koło młode działa od dwóch lat, skupia 30 członkiń. Działa bardzo prężnie, bierze udział w prezentacjach i pokazach. Brało udział w prezentacji na V Dniach Powiatu Krakowskiego w 2008 r. które odbywa się na Placu Wolnica w Krakowie, gdzie zdobyło uznanie Starosty Krakowskiego zarówno za przygotowanie stoiska, a także przygotowanie potraw regionalnych, przeznaczonych do degustacji. Koło przygotowało fasolkę po żydowsku oraz ciasta i tradycyjny chleb ze smalcem, potrawy te były wystawione również na Małopolskim Święcie Warzyw w Pobiedniku Wielkim. Potrawy cieszą się dużym wzięciem i zainteresowaniem w śród odwiedzających stoisko.
Specjalnością koła jest fasolka po żydowsku, cukinia marynowana, chleb wiejski.


W dniu 27 kwietnia 2008 r. w Racławicach odbył się coroczne święto „Wybór chłopa roku 2008”. Na zaproszenie Wójta Gminy Pana Adama Samborskiego udział w tym święcie wziął
Pan Józef Rysak – Wójt Gminy Igołomia - Wawrzeńczyce oraz dwa Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy tj: Koło Gospodyń Wiejskich z Odwiśla w składzie Pani Elżbieta Sonik przewodnicząca oraz Panie Aneta Ćwikła, Dorota Bujak, Teresa Mrzygłód, Barbara Łada, Maria Wójcik, Jadwiga Indyka oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Wawrzeńczyc w składzie: Pani Alicja Duda – przewodnicząca, oraz Panie Zuzanna Gajewska, Wanda Gawlikowska, Danuta Godzicka, Monika Pająk, Maria Madej. Panie z Kół Gospodyń pięknie reprezentowały Naszą Gminę. Piękno to było widać na suto zastawionych stołach z potrawami naszego regionu na których nie zabrakło swojskiego chleba i smalcu ze skwarkami, były również kołacze i inne wypieki, które przyciągały uczestników do degustacji. Nie zabrakło również dań gorących w postaci bigosu i gulaszu. Znamienitym gościem naszego stoiska był Pan Marek Sawicki - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który w towarzystwie Pana Józefa Rysaka Wójta Gminy Igołomia -Wawrzeńczyce odwiedził nasze stoisko i był pełen podziwu i uznania dla Pań które przygotowały tę prezentację. Na zakończenie Pan Minister złożył życzenia wszystkim Paniom - wszystkiego najlepszego i dalszych owocnych działań na niwie społecznej.


Ostatki w Kołach Gospodyń Wiejskich na terenie gminy.
KGW z Odwiśla przygotowało integracyjną imprezę z udziałem młodzieży i osób starszych.
Przewodnicząca Elżbieta Sonik zachęciła kobiety do przygotowania domowych potraw w postaci ciast, sałatek i pysznych pączków. Przy suto zastawionych stołach bawiono się do późnych godzin nocnych. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Pan Józef Rysak i Przewodniczący Rady Gminy Stefan Nawrot. W milej atmosferze zastanawiano się nad rozwojem miejscowości Odwiśle, rozbudową i remontem świetlicy.
W podobnym nastroju Pani Alicja Duda Przewodnicząca KGW z Wawrzeńczyc wraz z członkiniami i zaproszonymi mieszkańcami około 60 osób pożegnała Karnawał w Domu Strażaka w Wawrzeńczycach. Gospodynie same przygotowały ciasta i pyszne zakąski i przy
dźwiękach muzyki bawiły się do białego rana.
Najmłodsze KGW z Zofipola w świetlicy na Ośrodku Sportu i Rekreacji "WIARUSY" w Igołomi również świętowało zakończenie Karnawału. Przewodnicząca Bernardyna Trętko wraz z członkiniami przygotowała we własnym zakresie domowe ciasta, zakąski, wyśmienite pączki i tradycyjny bigos. W spotkaniu wziął udział Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce Pan Józef Rysak, Przewodniczący Rady Gminy Pan Stefan Nawrot, Radny Witold Więk, Sołtys Krzysztof Szczęsny i Prezes OSP w Igołomi Pan Aleksander Jeleń. Pierwsze ostatkowe spotkanie tego koła było okazją do wspólnych przemyśleń i planów na przyszłość. W spotkaniu wzięło udział 30 osób.

ŚWIĘTO KOBIET W KOŁACH GOSPODYŃ WIEJSKICH W 2008r.
Kobiety zrzeszone w KGW w Dobranowicach niezapomniany o wspólnym świętowaniu.
Przewodnicząca Maria Jagła przygotowała integracyjne spotkanie, zapraszając przewodniczące wszystkich kół z terenu gminy oraz członkinie z ościennych gmin. Spotkanie uświetnił wykład dotyczący zakładania ogródków przydomowych. W dalszej części spotkania panie mogły podziwiać pokaz pościeli wełnianej. Przy własnych wypiekach i smakowitych sałatkach panie miło spędziły niedzielne popołudnie w dniu 9.marca 2008r.W spotkaniu wziął udział Wójt Gminy Józef Rysak oraz Przewodniczący Rady Gminy Stefan Nawrot. Około 60 pań otrzymało piękne kwiaty i upominki od firmy prezentującej pościel.

Po raz drugi w dniu 08.03.08r. święto Kobiet obchodziły członkinie KGW z Żydowa. Młoda,
energiczna przewodnicząca Anna Migas mobilizuje i angażuje członkinie koła do wspólnego działania i świętowania. W nowo wybudowanym Domu Strażaka w Żydowie gościło 26 pań. Każda z kobiet w swoim zakresie przygotowała domowe wypieki, dania gorące i przekąski.
Przy suto zastawionych stołach wraz z paniami świętował Wójt Gminy Józef Rysak,
Przewodniczący Rady Gminy Stefan Nawrot oraz Wiceprzewodnicząca Rady Gminy a zarazem Sołtys wsi Pani Wiesława Sieja.

W dniu 08.03.2008r. również po raz drugi świętowały członkinie KGW z Odwiśla w miejscowej świetlicy. Obecność Wójta Gminy Pana Józefa Rysaka i Przewodniczącego Rady Gminy Pana Stefana Nawrota była wyrazem uznania i podziękowania za dotychczasową pełną zaangażowania działalność społeczną młodego koła reaktywowanego w 2007r. Przewodnicząca KGW Pani Elżbieta Sonik wraz z członkiniami KGW przygotowały ciasta i przekąski. W miłej atmosferze dyskutowano w jaki sposób mobilizować mieszkańców do wspólnego działania na rzecz społeczności Odwiśla. W spotkaniu wzięło udział 25 kobiet.


Pierwsze Gminne Forum Kobiet ... czytaj dalej


Koordynator ds. kultury prowadzi
świetlicę w Wawrzeńczycach w Domu Ludowym czynną w poniedziałki, czwartki i piątki
 w godz. 16.00-20.00, tel. 012 287 40 10.

Ośrodki zdrowia

Igołomia
Wawrzeńczyce
Apteki

Policja

Informacje

GCI

Informacje
Instytucje i podmioty gospodarcze

Wykaz instytucji

IGWA

1/2007

Nasze działania

Wodociąg
Stadion Wiarusy
Leader +
Sala gimnastyczna

Galeria zdjęć