Gmina
Charakterystyka
Gospodarka
Historia i zabytki
Ekologia
Podział administracyjny
Mapa Gminy

Urząd Gminy

Rada Gminy
Urząd
GOPS
Herb, Flaga, Pieczęć
Gmina partnerska

Oświata

Szkoły
Biblioteki

Kultura i sport

Święto Warzyw
Kluby sportowe
Aeroklub Krakowski
KGW
Koło łowieckie
Pasterze z Koźlicy
Orkiestra dęta
Imprezy lokalne

OSP

Wykaz jednostek

W dniach 12-13 listopada 2007 r. Starostwo Powiatowe w Krakowie, w ramach współpracy z powiatem monachijskim, gościło 11 rolników z tego regionu. Wizyta miała na celu wymianę doświadczeń i nawiązanie kontaktów miedzy rolnikami z naszych powiatów.
12 listopada goście odwiedzili Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, gdzie przyjął ich dyrektor Adam Ślusarczyk, a towarzyszyli im radni powiatu krakowskiego: Janusz Cerek, Andrzej Osiniak, Krystyna Janecka, Włodzimierz Okrajek, Włodzimierz Tochowicz oraz Józef Olchawa.
O godzinie 12.00, goście oraz wyżej wymienieni radni powiatu krakowskiego zwiedzali 50-hektarowe gospodarstwo najlepszego rolnika w Małopolsce Jarosława Janika w Czernej. W wojewódzkim konkursie agroturystycznym uzyskał on nagrodę "Zielone Lato 2007".

Delegacja rolników niemieckim odwiedziła Centrum Ogrodnicze "Kwiatek" - Firmę POLGER w Zofipolu. Gośćmi opiekowali sie Pan Tadeusz Kwiatek i Pan Jan Skocz. Rolnicy niemieccy interesowali sie rodzajem prowadzonej rolniczej w naszej gminie, wielkością produkcji, wielkością gospodarstw rolnych, rynkami zbytu, zaopatrzeniem w środki produkcji, nasiona, środki ochrony roślin, organizowaniem sie rolników w grupy producenckie.

Z rolnikami niemieckim w Firmie POLGER spotkał się Wójt Gminy Józef Rysak. Zwracając się do gości z Niemiec podkreślił , że tereny gminy były zamieszkiwane juz w okresie neolitu , ponad 6000 lat temu. Najwiekszy rozwój osadnictwa przypada na okres rzymski I - IV wiek n.e. kiedy na tych terenach wytapiano żelazo i produkowano naczynia ceramiczne. Odkryte i odkopane naczynia, amfory, ozdoby, narzędzia z przed 5 tysięcy lat można podziwiać w muzeum archeologicznym w Igołomi.

Zaznaczył, że gmina Igołomia-Wawrzeńczyce nazywane jest "zagłębiem warzywnym Małopolski" Bardzo dobre, urodzajne gleby sprzyjają intensywnej produkcji warzyw w gruncie, w tunelach foliowym i pod okryciami płaskimi. Produkcja warzyw prowadzona jest na powierzchni blisko 3 tys. ha. Rolnicy specjalizują sie w produkcji roslin w grupy kapustnych: kalafior, kapusta biała i czerwona, kapusta pekińska i wiele gatunków warzyw korzeniowych. Duże znaczenie w produkcji ma papryka uprawiana głównie w typowych tunelach "igołomskich". Warzywa z naszej gminy są eksportowane do wielu krajów: do Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Wielkiej Brytani, Rumunii a nawet do Włoch, Grecji i Maroka.

Goście z Niemiec zostali zaproszeni na lotnisko Areoklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim na II Małoplskie Święto Warzyw we wrześniu 2008 r.

Wójt podziękował za odwiedziny życzył miłych wrażeń z pobytu w gminie.
W dalszej części pobytu delegacja odwiedziła gospodarstwo ogrodnicze Jerzego Wikosza z Tropiszowa, Spółdzielnię Produkcyjną Warzyw "TRAF" z Tropiszowa z siedzibą w Glewcu i Spółdzielnię Produkcyjną Warzyw WITAMEX z Pobiednika Wielkiego oraz Firmę Grenroll Tomasza Rybaka z Rudna Górnego. Gościom w tej części wizyty towarzyszył zastępca wójta gminy Henryk Jończyk. Wizyta zakończyła się wspólnym spotkaniem towarzyskim w restauracji Staropolskie Jadło.

 
   

Ośrodki zdrowia

Igołomia
Wawrzeńczyce
Apteki

Policja

Informacje

GCI

Informacje
Instytucje i podmioty gospodarcze

Wykaz instytucji

IGWA

2007

Nasze działania

Wodociąg
Stadion Wiarusy
Leader +
Sala gimnastyczna

Galeria zdjęć