Gmina
Charakterystyka
Gospodarka
Historia i zabytki
Ekologia
Podział administracyjny
Strategia Gminy
Mapa Gminy

Urząd Gminy

Rada Gminy
Urząd
GOPS
Herb, Flaga, Pieczęć
Gmina partnerska

Oświata

Szkoły
Biblioteki

Kultura i sport

Święto Warzyw
Centrum Kultury
i Promocji

Kluby sportowe
Aeroklub Krakowski
KGW
Koło łowieckie
Pasterze z Koźlicy
Orkiestra dęta
Imprezy lokalne

OSP

Wykaz jednostek

LOK

Liga Obrony Kraju
ODSŁONIĘCIE POMNIKA ŻOŁNIERZY Z 1914 ROKU
W przeddzień 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 10 listopada 2009 roku, w polach, nieopodal przysiółka Igołomi Luborzyczka został odsłonięty POMNIK ŻOŁNIERZY POLEGŁYCH W CZASIE I WOJNY ŚWIATOWEJ W 1914 ROKU, podczas bitwy o Kraków. Odsłonięcia dokonali, w obecności uczniów, nauczycieli Szkoły Podstawowej w Igołomi oraz okolicznych mieszkańców, Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce Józef Rysak, Dyrektor GCE Dorota Ryńca-Ropek, nauczycielka Klaudia Latała. Poświecenia pomnika dokonał proboszcz igołomskiej parafii ksiądz kanonik Władysław Dańkowski. Pomnik stanowi 2,5 tonowy głaz, do którego przytwierdzona jest tablica z napisem: „OFIARUJCIE NAM MODLITWĘ. ZA WAS ODDALIŚMY ŻYCIE”.
Obelisk powstał na zbiorowej mogile, którą przez lata opiekowała się rodzina państwa Bieleckich. Nie jest znana liczba żołnierzy złożonych w mogile, według relacji przekazywanych przez mieszkańców zabitych zwożono "całymi" wozami, nie jest znana narodowość poległych, prawdopodobnie byli to zarówno Rosjanie, Austriacy jak i Polacy przymusowo wcielani do obydwóch walczących armii. Na tereny Igołomi prowadzony był intensywny ostrzał z fortów twierdzy Kraków, prowadzone były mniejsze lub większe potyczki, regularne boje prowadzono w okolicach Czulic. Mogił z tego okresu było wiele, rozrzuconych po okolicznych polach, dziś nie ma po nich śladu zniknęły z powierzchni ziemi, z ludzkiej pamięci. Ten pomnik mógł powstać tylko dlatego, że tę zbiorową mogiłę otoczono opieką należną miejscom pochówku ludzi.
Inicjatorami budowy i po części fundatorami byli nauczyciele Szkoły Podstawowej w Igołomi: Klaudia Latała, Małgorzata Szwajda, Magdalena Kozińska-Pietrzyk oraz siostra Elżbieta Stopa. Szkoła Podstawowa od wielu lat aktywnie angażuje się w inicjatywy związane z historią regionu. Przy wiodącym udziale nauczycieli igołomskich szkół powstały pomniki: bezimiennych żołnierzy na parafialnym cmentarzu, pomnik na cmentarzu cholerycznym, w trakcie realizacji jest ścieżka edukacyjna w Zespole Pałacowo-Parkowym.
Ofiarodawcą obelisku oraz materiałów niezbędnych do prac wykończeniowych był Pan Leszek Będkowski, pomoc ofiarowali także: Adrian Pabisek w załatwieniu wielu spraw dotyczących pomnika, Władysław Kwiatek za przewiezienie 2,5 tonowego głazu, Zygmunt Duda za odnowienie krzyża, Jacek Latała i Szczepan Latała za wykonanie większości prac.
Klaudia Latała

 

Ośrodki zdrowia

Igołomia
Wawrzeńczyce
Apteki

Policja

Informacje

GCI

Informacje
Instytucje i podmioty gospodarcze

Wykaz instytucji

Nasze działania

Wodociąg
Stadion Wiarusy
LEADER
Sale gimnastyczne
     Wawrzeńczyce
      Igołomia

Galeria zdjęć

odwiedzin od 12.06.2007