Gmina
Charakterystyka
Gospodarka
Historia i zabytki
Ekologia
Podział administracyjny
Mapa Gminy

Urząd Gminy

Rada Gminy
Urząd
GOPS
Herb, Flaga, Pieczęć
Gmina partnerska

Oświata

Szkoły
Biblioteki

Kultura i sport

Kluby sportowe
Aeroklub Krakowski
KGW
Koło łowieckie
Pasterze z Koźlicy
Orkiestra dęta
Imprezy lokalne

OSP

Wykaz jednostek
Kluby sportowe
Kulturę fizyczną na terenie gminy propagują dwa kluby sportowe:

 "Wiarusy" z Igołomi

"Wawrzynianka" z Wawrzeńczyc.


Samorządowcy w Raciborowicach

W sobotę 21 marca 2009r.  Samorządowcy Gminy Igołomia - Wawrzeńczyce brali udział w Halowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Michałowie. W turnieju wzięło udział 7 drużyn (5 gmin powiatu krakowskiego, Urząd Marszałkowski i Starostwo Powiatowe). Nasza drużyna rozegrała 3 mecze. Wygrała 2 : 0 z gminą Wielka Wieś i 3 : 0 z gminą Michałowice oraz przegrała 5 : 0 z Urzędem Marszałkowskim. Mimo dobrej gry i dobrych wyników nasi Samorządowcy zajęli 5 - te miejsce bo o kolejności w grupie zadecydowały zdobyte i stracone bramki. Tym razem szczęście nam nie dopisało a w zasięgu był nawet finał bo pokonaliśmy gminę Wielka Wieś, która zajęła w turnieju II miejsce (przegrywając w finale dopiero w serii rzutów karnych)
Naszą gminę reprezentowali: Józef Rysak, Adam Grudzień, Andrzej Knapik, Jan Skocz, Witold Więk, Wiesław Siudmak, Marcin Strzelecki, Zdzisław Olech, Jerzy Rączkowski.

 

W sobotę, 16 lutego w hali sportowej w Białym Kościele, gm. Wielka Wieś odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej Samorządowców Korony Północnego Krakowa. W imprezie sportowej wzięli udział Wójtowie, Radni oraz pracownicy Urzędów Gmin z Igołomi-Wawrzeńczyc, Liszek, Michałowic, Zabierzowa, Zielonek i Wielkiej Wsi.
Starostwo Powiatowe w Krakowie wystawiło dwie ekipy, dopingowane osobiście przez pana Starostę Józefa Krzyworzekę, który objął też honorowy patronat nad turniejem. Na boisku zaprezentowali się wójtowie Bogusław Król (Zielonki), Antoni Rumian (Michałowice), Józef Rysak (Igołomia-Wawrzeńczyce) i Tadeusz Wójtowicz z Wielkiej Wsi, natomiast z trybun dopingowała drużynę Zabierzowa pani Wójt Elżbieta Burtan, a Wójt Wacław Kula wspierał swoich zawodników z Liszek.
Mimo zaciętej walki na boisku, atmosfera sprzyjała integracji środowiska samorządowego i, jak zaznaczali zawodnicy, najważniejsza była dobra zabawa i miłość do piłki nożnej.
Tytuł mistrzowski wywalczyła gmina Wielka Wieś, pokonując w finale samorządowców z Michałowic 5 : 3. Trzecie miejsce w turnieju zajęli piłkarze z drużyny z Liszek. Drużyna z Igołomi-Wawrzeńczyc miała pecha bo strzelona bramka na 15 sekund przed końcem meczu dająca remis 3:3 dla drużyny z Michałowic, wyeliminowała nas z gry w finale o pierwsze miejsce. Dyplomy i trofea wręczali dwaj wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego: Piotr Goraj i Tadeusz Nabagło, oraz Piotr Adamczuk - Prezes Stowarzyszenia "Korona Północnego Krakowa", które swoimi działaniami obejmuje obszar siedmiu gmin, sąsiadujących z Krakowem od strony północnej.
Głównymi celami działalności Stowarzyszenia jest działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, wspieranie społecznej aktywności mieszkańców, promowanie produktów lokalnych, a także inicjatyw lokalnych społeczności. Organizatorami turnieju był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Wydział Promocji i Rozwoju Urzędu Gminy Wielka Wieś.Z okazji Święta Niepodległości, na boisku Wiejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Igołomi
, 11 listopada 2007 r., już tradycyjnie rozegrano mecz Olboyje Wiarusy – Samorządowcy Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Mimo niezbyt sprzyjającej aury i przenikliwego zimna rozegrany mecz charakteryzował się dużą wolą sportowej zaciętości i rywalizacji. Jednak żadna ze stron nie faulowała i grała czysto, aż do ostatniej minuty spotkania kiedy to po faulu bramkarza drużyny samorządowców kapitan zespołu Olboyjów W. Więk strzelił bramkę z rzutu karnego. Mecz po świetnej grze obu drużyn zakończył się wynikiem 7:5 dla Samorządowców.
Miłym i także tradycyjnym akcentem meczu jest jak zawsze składanie życzeń imieninowych Prezesowi Klubu Sportowego Wiarusy. Panu Witoldowi Więkowi. Panie Witku wielu sukcesów w życiu osobistym, zawodowym, sportowym, a także na polu samorządowym od wszystkich sympatyków i kibiców Klubu.
Składy Drużyn
Olboyje: Krzysztof Tarkowski, Tadeusz Guzik, Tadeusz Wikosz, Witold Więk, Andrzej Jagła, Janusz Jagła, Jan Góra, Leszek Wawrzeń (w II połowie)
Samorządowcy: Wiesław Siudmak, Henryk Jończyk, Andrzej Knapik, Jan Skocz, Jerzy Rączkowski, Grzegorz Gurda, Tomasz Buczek, Leszek Wawrzeń (I połowa).
Sędzia: Leon Witucha
Bramki dla samorządowców: A. Knapik - 4, J. Rączkowski - 2, H. Jończyk -1
Olboyje: Andrzej Jagła - 3, Witold Więk - 2
 

Ponad 700 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu krakowskiego uczestniczyło wczoraj w Powiatowych Jesiennych Biegach Przełajowych, zorganizowanych w Skawinie przez Uczniowski Klub Sportowy "Jedynka, Gimnazjum nr 1 w Skawinie oraz Starostwo Powiatowe.
Uczniowie podstawówek pokonywali 800 m, gimnazjum - 1500 m. a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych 10 razy 1000 m dziewczęta, a chłopcy 10 razy 1500 m.
Wyniki naszych uczniów są znakomite! GRATULUJEMY!!!
W kategorii klasy V SP wśród chłopców zwyciężył Robert Pabisek z Igołomi. W kategorii klasy VI SP wśród dziewcząt wygrała Izabela Wolnicka z Pobiednika Małego.
Chłopcy kl.II Gimnazjum w Wawrzeńczycach 4 miejsce Dariusz Ulicki(awans do zawodów na szczeblu wojewódzkim)
chłopcy kl.III Gimnazjum w Wawrzeńczycach 4 miejsce Sylwester Ćwikła(awans do zawodów na szczeblu wojewódzkim).
Życzymy wszystkim uczestnikom biegów przełajowych z naszej gminy jeszcze lepszych wyników przy kolejnych startach, a ich opiekunom dziękujemy za pracę, która przyczyniła sie do tak dużego sukcesu.


XV-lecie Wiarusów.

Na terenie Wiejskiego Ośrodka Sportu w Igołomi, w dniach 14-15 lipca 2007 miały miejsce turnieje piłkarskie i podsumowanie 15 lat istnienia klubu Wiarusy Igołomia. Historię powstania i jego osiągnięcia przedstawił obecny prezes KS Wiarusy Pan Witold Więk oraz założyciel klubu Pan Aleksander Luty. Podziękowania za dotychczasową działalność, ofiarną pracę i propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży dla obecnych działaczy oraz założycieli klubu złożył wójt Gminy Józef Rysak oraz przewodniczący Rady Gminy Stefan Nawrot.
Panowie Andrzej Strumiński oraz Wiesław Bartosik, z Małopolskiego Związku Piłki Nożnej wręczyli złote, srebrne i brązowe odznaki zasłużonego na rzecz krzewienia dyscypliny piłkarskiej na naszym terenie. Wyróżnieni to:
1. Więk Witold
2. Sagan Zygmunt
3. Bieroń Janusz
4. Strzelecki Andrzej
5. Kowzuń Czesław
6. Satoła Grzegorz
7. Cukrowski Tomasz
8. Rysak Józef
Odznaki klubowe otrzymali: Nowak Radosław, Wojtaszek Józef, Tarkowski Krzysztof, Jazgarz Józef, Wrona Zbigniew, Babicki Paweł, Sagan Ewa, Gruszka Andrzej, Drozd Sławomir, Pawlikowski Paweł, Niziołek Bartosz, Niedźwiecki Marek, Wawrzeń Leszek, Caba Szczepan, Pluciński Jakub.
Statuetki otrzymali: Nowak Przemysław, Gurda Michał, Kopacz Piotr, Penkalski Grzegorz, Erasmus Piotr.
Za współpracę statuetki odebrali: Danuta i Jan Góra, Jarosław i Czesław Kozuń, Marzena i Edward Dziużyńscy, Teresa i Aleksander Luty, Alicja i Józef Wilk, Adam Bogal, Ryszard Kaczmarczyk, Kazimierz Bracha, Tadeusz Kwiatek, Władysław Kusiński, Gustaw Galus, Henryk Nosalski, Andrzej Knapik. Ponadto podziękowania i dyplomy z rąk prezesa klubu odebrali: Jagła Andrzej, Kocioł Stanisław, Szewczyk Edward, Koster Edward, Rada Sołecka w Igołomi, Rada Sołecka w Zofipolu, Buliński Mateusz, Dzieża Łukasz, Ciesielski Tomasz, Kałuża Kamil, Lelek Norbert, Nowak Damian, Paluch Grzegorz, Nawrocki Bartłomiej, Pluciński Rafał, Nowak Adam, Słoma Damian, Styksy Łukasz, Sroga Artur, Sroga Daniel, Stawinoga Adam, Szumara Tomasz, Gudowski Michał, Trutko Michał, Walczyk Grzegorz.
Najwierniejsi kibice, panowie Snakowski Mieczysław oraz Sieja Włodzimierz otrzymali statuetki okolicznościowe.
Wyniki rozegranych meczy w sobotę 14 lipca
Oldboje- Juniorzy Wiarusów 2:0
Wiarusy Igołomia-Lauda Kraków 3:2 (trampkarze)

Wyniki spotkań z turnieju niedzielnego 15 lipca
Wiarusy Igołomia-Płomień Kościelec (0:0)1:0
Nadwiślana N. Brzesko-Wawrzynianka W-ce (0:0)0:0 karne 5:4

Mecz o III miejsce
Płomień Kościelec- Wawrzynianka W-ce (1:1)1:3

Mecz o I miejsce
Wiarusy Igołomia- Nadwiślana N. Brzesko (0:1)1:1 karne 7:6

Po zmaganiach sportowych było wspólne spotkanie przy grilu a wieczorem zabawa taneczna.
Gratulujemy organizatorom XV-lecia Klubu Sportowego Wiarusów
 

W dniu 24.06 trampkarze KS Wiarusy o godzinie 07.00 wyjechali na obóz sportowy do Fegen w Szwecji na zaproszenie Klubu Sportowego Ätran FF. Cała niedziela 24.06 minęła nam w autokarze i o godzinie 21.30 dotarliśmy na terminal promowy w Świnoujściu. Po odprawie paszportowej nasi mali zawodnicy weszli na prom F/S Wawel. Prom przybił do portu w Ystad o godzinie 07.00 następnego dnia i po wejściu do autokaru ruszyliśmy w dalszą drogę, przed nami były trzy godziny jazdy do Halmstadu. Z Halmstadu o godzinie 12.30 odebrał nas Szwedzki organizator naszego wypoczynku Claës Ljung z firmy Alvhaga Vildmark – były pracodawca kierownika naszej drużyny.

   

Do Fegen dojechaliśmy na godzinę 14.30, do dyspozycji oddano nam Dom Kultury który powstał w starej szkole w Fegen, na czas naszego pobytu dano nam pełną bazę szkoleniowo – sprzętową, boisko trawiaste przy szkole, pełnowymiarowe boisko w Fegen oddalone od naszego ośrodka o 600 metrów. Koło szkoły mieliśmy rewelacyjnie wyposażoną salę gimnastyczną – nasi mali zawodnicy ujrzeli na miejscu inny świat – świat jaki można dać młodzieży do uprawiana sportu!. Przez okres naszego pobytu, organizatorzy przygotowali nam wiele atrakcji i niespodzianek, tak aby nasz pobyt był nie tylko związany ze sportem. Program naszego szkolenia został ułożony przez trenera Janusza Bieronia i to on czuwał nad jego realizacją, były treningi na sali oraz na obydwu boiskach, marszobiegi w lasach i inne zajęcia ruchowe. Kierownik sekcji Krzysztof Tarkowski zaś czuwał nad całością organizacji. Otrzymaliśmy do swojej dyspozycji samochód – busa Renault od naszego sponsora Claesa, żona kierownika Dorota zaś miała pod sobą sprawy kuchenne dla naszej grupy. Tutaj możemy zaznaczyć tylko, że trenowaliśmy wraz z zawodnikami Ätran FF i na nasz wspólny trening przyjechał specjalnie trener kadry młodzieżowej z Ullared, cały trening prowadzony był oczywiście w języku angielskim, fakt ten dobitnie uzmysłowił naszym dzieciom jak ważna w życiu jest znajomość języków obcych. Drużyna nasza została zaproszona na festyn klubowy z okazji zakończenia sezonu piłkarskiego. W ramach tego festynu rozegraliśmy na małym boisku mecz można powiedzieć rangi międzypaństwowej, niestety ulegliśmy świetnie dysponowanym rywalom, choć Kamil Nowak zdołał pokonać świetnego w bramce Martina Malsröma szkoda, że tylko raz. Organizator naszego wypoczynku zabrał nas także na rejs łodziami motorowymi po jeziorze Fegen a na przystani w lesie mieliśmy piknik z ciepłym posiłkiem. Kierownik drużyny trampkarzy Ätran FF, zaprosił całą naszą drużynę do swojego domu na przyjęcie organizując przy tym kilka fajnych zabaw, a my zdołaliśmy wyszklić szybę piłką w jego szklarence – ale nie czuł urazy. Jedną z największych atrakcji były zawody w lesie na specjalnym torze przeszkód a wszystko to także zorganizował nasz Szwedzki sponsor Claës Ljung. Wybraliśmy najdłuższą i najtrudniejszą trasę i wszyscy ją ukończyli, choć szkoda gadać jak po tym wyglądaliśmy, wielu musiało potem wyrzucić swoje odzienie gdyż nie nadawało się do użytku!. Warto nadmienić, że zawody polegały na rzucie podkową do celu, rzucie palem z drewna w błoto, bieg z łańcuchem po lesie, czy wspinaczka na głaz skalny albo rzut siekierą, ale najwięcej adrenaliny dostarczyło przejście na linie ponad bagnem i bieg przez bagno. Całe zawody kończył specjalny tor przeszkód obejmujący kilka trudnych przepraw, ale daliśmy sobie rade i mało tego – mieliśmy jeden z najlepszych czasów jaki kto kolwiek osiągnął na tym torze! Żal było wyjeżdżać z otoczonego lasami Fegen, czas szybko upłynął, teraz my musimy odpowiednio ugościć naszych szwedzkich kolegów, którzy mają do nas przyjechać w następnym roku.
Każdemu kto chciałby dokładnie przeczytać co przeżyliśmy na naszym obozie zachęcamy do przeczytania specjalnie na tą okazję napisanej książki. Bliższe informacje u kierownika drużyny. Zachęcamy wszystkie dzieci z roczników 95, 94, 93 do wstąpienia w szeregi naszej drużyny, mamy już dzisiaj ambitny plan wyjazdu za rok do Klubu np. w Norwegii, odwiedził nas bowiem w Szwecji przedstawiciel tegoż klubu: Skiptvet Idrotts Club oddalonego od Oslo o 60 km, kto wie może się uda, a może wrócimy do Fegen?? Czas pokaże?


W sobotę 23 czerwca w ramach Dni Słomnik odbył się piłkarski turniej drużyn samorządowych. Zaproszenie do udziału otrzymało 10 drużyn. Zwyciężyła drużyna ze Słomnik, przed Miechowem, Proszowicami i drużyną z Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Rywalizacja była zacięta i do ostatniego gwizdka sędziego. Burmistrz Słomnik Paweł Knafel pogratulował wszystkim kondycji, woli walki i pięknej sportowej rywalizacji. Reprezentacja naszej gminy w składzie:
Józef Rysak
Henryk Jończyk
Adam Grudzień
Andrzej Knapik
Witold Więk
Wiesław Siudmak
Jurek Rączkowski
Marcin Strzelecki
Jan Skocz
Piotr Strycharz
Szczepan Caba

Musieli wygrać!

Wiarusy niepewne swego ligowego bytu musiały ten mecz wygrać aby bez dodatkowych emocji dla siebie i swoich kibiców przystąpić do ostatniego meczu. Sztuka ta im się udała gdyż determinacją i walecznością lepsi byli od swoich przeciwników. Chociaż trzeba zauważyć, że ostatnie minuty (doliczone) mogły zmienić sytuację. Poświęcenie w polu karnym i asekuracja bramkarza po strzale Będkowskiego, po którym wybito piłkę z linii bramkowej ratując 3 pkt. Wynik meczu Wiarusy Igołomia-Lotnik Kryspinów 3:2.
Strzelcy:
Dębski, Nowak, Tympalski dla Wiarusów
Feluś i Będkowski dla Lotnika


Piłkarskie zmagania.   22.04.2007

W niedzielę nasze zespoły grały kolejne swoje mecze, tym razem na swoich boiskach. Wawrzyniaka podejmowała Nadwiślankę Nowe Brzesko, a Wiarusy Szreniawę Koszyce.
W Wawrzeńczycach mecz rozstrzygnął się praktycznie w pierwszej połowie. Naszym zawodnikom nie układało się. Już na początku meczu stracili dwie bramki. Na 3:0 dla Nadwiślani podwyższył Darek Profic. Ten sam zawodnik strzelił dwie pierwsze bramki. Jeszcze przed przerwą rzutu karnego dla Wawrzynianki nie wykorzystał Wojtek Zięba. To chyba przesądziło o losach meczu. Mimo nawet przewagi w grze, w drugiej części meczu gospodarze nie poprawili rozmiarów porażki. Dla gości strzelał tylko Darek Profic dla gospodarzy honorowego gola strzelił Miłosz Wadowski. Mecz zakończył się wynikiem 4:1, ponieważ Darek Profic na minutę przed końcem wykorzystał kolejną swoją szansę. Sędzia pokazał 4 żółte kartki, w tym trzy dla gości. Czwartą w tym sezonie żółtą kartkę otrzymali: Tomasz Chojka (Nadwiślanka) oraz Tomasz Orzechowski (Wawrzyniaka) co skutkować będzie pauzowaniem.
Wiarusy miały więcej szczęścia. Mecz jak donosi prasa był momentami nudny ale w 85 minucie bramkę na wagę 3 pkt strzelił Dębski. Po tym golu mecz nabrał wigoru. Goście byli nie skuteczni, a Drozd nie podwyższył zwycięstwa gospodarzy w sytuacji sam na sam.

Ośrodki zdrowia

Igołomia
Wawrzeńczyce
Apteki

Policja

Informacje

GCI

Informacje
Instytucje i podmioty gospodarcze

Wykaz instytucji

IGWA

2007

Nasze działania

Wodociąg
Stadion Wiarusy
Leader +
Sala gimnastyczna

Galeria zdjęć