Jesteś tutaj: Start / Ważne inwestycje / Chodniki / 2008

2008

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Nareszcie budowa chodników wzdłuż drogi krajowej rozpoczęta!!! Całoroczne prace projektowe w roku 2007 oraz negocjacje i TRUDNE rozmowy z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zostały zwieńczone namacalnym i widocznym gołym okiem efektem w postaci rozpoczętych prac.

Przypomnijmy ze wiele spotkań się odbyło, wiele pism oficjalnych zostało wysłanych do GDDKiA w Krakowie i Warszawie. Nawet rezolucje i groźby o blokadzie do Ministerstwa Infrastruktury. Ostatecznie, 17 czerwca 2008 GDDKiA podpisała porozumienie z Gminą Igołomia-Wawrzeńczyce na współfinansowanie budowy chodników w 50%, na które Gmina uzyskała na tamten czas pozwolenie na budowę.

Przypomnijmy, że chodniki POWINNY być wybudowane w 100% przez zarządcę drogi, czyli GDDKiA. DROGOP-2, który wygrał przetarg na budowę chodników o długości 1725 metrów w miejscowościach Pobiednik Wielki i Złotniki zakończył prace do połowy listopada 2008 r. Na etapie realizacji nie było większych przeciwników budowy, chociaż nie obyło się bez problemów.
W maju 2008 uzyskaliśmy także kolejne pozwolenie na budowę chodnika od Złotnik do Ośrodka Zdrowia w Wawrzeńczycach. Jednak zarządca drogi nie wyraził chęci dofinansowanie jego budowy nawet w 50%. 
Ps. Dodajmy, że trwały już prace projektowe nad dokumentacją dotyczącą chodnika w Wawrzeńczycach od budynku przedszkola do końca granic z Nowym Brzeskiem. Właściciele nieruchomości, których działki muszą być zajęte pod chodnik złożyli oświadczenia o nieodpłatnym udostępnienie swego gruntu na ten cel. 
Pod koniec roku zakończył się remont chodnika w Wawrzeńczycach, odcinek od Domu Ludowego do Przedszkola. Dla zainteresowanych i dla tych którzy wolą konkrety to należy tu parę słów informacji dodać.
Po sesji majowej, na której był przedstawiciel GDDKiA zapadły wstępne ustalenie, że nastąpi przegląd chodników, które wymagają pilnego remontu. Przedstawiciel GDDKiA, Pan Mieczysław Tadel oraz z-ca wójta, Pan Henryk Jończyk dokonali przeglądu istniejących chodników w Wawrzeńczycach (długość odcinka 800m) i Złotnikach (długość odcinka 350m). Negocjacje trwały dość długo, ponieważ jak zawsze, zarządca drogi, twierdził iż nie ma wystarczających środków na utrzymanie dróg, żeby ponieść koszty remontu najdłuższego odcinka chodnika, czyli w Wawrzeńczycach. We wrześniu pojawiły się szanse na wykonanie remontu polegającego tylko na przełożeniu starych płytek (na tej samej szerokości, czyli 1m) i tylko na odcinku 600m, a pozostałe 200m GDDKiA chciała aby sfinansowała Gmina. Jak widać po efektach już wykonanego chodnika, ostatecznie GDDKiA znalazła środki na cały odcinek i o większej szerokości, czyli o takiej jak budowane są chodniki na terenie całej gminy. Aby to osiągnąć pomogły argumenty przedstawione osobiście przez Wójta Gminy dyrektorowi Oddziału GDDKiA w Krakowie. Gmina negocjuje z GDDKiA żeby pojawiła się jeszcze odpowiedni peron na zatoce przystankowej, przy remontowanym chodniku, co także nie wchodziło w zakres planowanego pierwotnie remontu.
Ośrodek zdrowia w Wawrzeńczycach doczekał się ładniejszego parkingu. Mamy nadzieję, że użytkownikom też się podoba.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:0000-00-00
Data publikacji:0000-00-00
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:4549