Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Igołomi

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

24 kwietnia 2017

Zgromadzenie Sióstr Albertynek założył św. Brat Albert w Krakowie w celu niesienia pomocy najbiedniejszym i najbardziej opuszczonym.

Pierwsze obłóczyny siedmiu sióstr odbyły się 15 stycznia 1891 r. w kaplicy biskupów krakowskich w obecności św. Brata Alberta i kard. Albina Dunajewskiego. Siostry początkowo zamieszkiwały w Krakowie w przytulisku przy ul. Skawińskiej i podjęły opiekę nad bezdomnymi kobietami. W miarę liczebnego rozwoju Zgromadzenia siostry otwierały nowe przytuliska na terenie całej Polski.
Początkowo Zgromadzeniem kierował bezpośrednio św. Brat Albert. 7 kwietnia 1902 r. mianował pierwszą oficjalną przełożoną generalną s. Bernardynę - Marię Jabłońską, która stała na czele wspólnoty przez 38 lat, do swej śmierci w 1940 r. Siostra Bernardyna odegrała bardzo ważną rolę w procesie powstawania Zgromadzenia, stąd nazywana jest współzałożycielką. 
            Obecnie Zgromadzenie prowadzi działalność w 82 placówkach - 67 w Polsce i 15 za granicą.
            Jedno ze Zgromadzeń Sióstr Albertynek znajduje się w Igołomi, gdzie urodził się Adam Chmielowski - św. Brat Albert. Siostry prowadzą dom dla swoich emerytek i opiekują się muzeum św. Brata Alberta. 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-04-24
Data publikacji:2017-04-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:2964