Igołomia-Wawrzeńczyce

Strażacy z OSP żegnali Kardynała Franciszka Macharskiego

5 sierpnia 2016

We wtorek 2 sierpnia 2016 r. w wieku 89 lat zmarł Metropolita Krakowski Franciszek Macharski. 

W czwartek 4.08.2016 r.  w Bazylice Ojców Franciszkanów przy trumnie zmarłego Kardynała  odprawiono mszę świętą w której uczestniczył m.in. Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. 

Po mszy kondukt żałobny, w którym uczestniczyli przedstawiciele wielu środowisk, tysiące wiernych i krewni zmarłego przeszedł ulicą Grodzką do Katedry na Wawelu. Wzdłuż trasy konduktu czekały tłumy. Na Wzgórze Wawelskie trumna z ciałem kard. Franciszka Macharskiego była wieziona konnym karawanem do Bramy Bernardyńskiej. Kondukt prowadziły liczne poczty sztandarowe. Maszerowała kompania wojska i kilka kompanii straży pożarnej, grała orkiestra. Na Wawel kondukt dotarł przed 19.00. Gdy trumnę wnoszono na Wawel bił Dzwon Zygmunta. Za Bramą Bernardyńską trumna była niesiona na ramionach reprezentantów: Straży Pożarnej, Bractwa Kurkowego, górali, Rycerzy Kolumba i kapłanów, którzy ustawili ją w prezbiterium wawelskiej katedry.
W uroczystościach przeniesienia trumny Kardynała Macharskiego z Franciszkańskiej Bazyliki na Wawel udział wzięli przedstawiciele jednostek OSP z naszej gminy: z Tropiszowa, Złotnik, Pobiednika Małego i Żydowa.
Msza święta pogrzebowa i złożenie trumny do grobu w Katedrze na Wawelu obędzie się w piątek 5.08.2016 r.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-08-05
Data publikacji:2016-08-05
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:4033